جدیرترین اخبار :
  • تیم منطقه آزاد چابهار قهرمان کریکت باشگاههای سیستان و بلوچستان شد
  • کسب مقام اول جهانی "یسرا سلیمانی" در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی ریاضی "چرتکه" 2018 مالزی برای سومین سال پیاپی
  • شیب تند رشد اقتصادی در منطقه آزاد چابهار
  • حضور 6 کشور در نمایشگاه گردشگری پارس
  • حضور سازمان منطقه آزاد چابهار در دهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس در شیراز

آغاز ساخت دهکده المپیک منطقه آزاد چابهار

اخبار سازمان | تاریخ خبر : 96/10/03 | تعداد بازید :1188
عملیات اجرایی فاز نخست دهکده المپیک منطقه آزاد چابهار در سال‌جاری آغاز می‌شود. در این فاز، آماده‌سازی و ساخت زمین کریکت اولویت نخست به شمار می‌رود و مشاور طرح موظف شد تا یک ماه دیگر نسبت به آماده‌سازی اسناد مناقصه و نقشه‌های اجرایی زمین مذکور اقدام کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، ما نشست بررسی طرح مطالعات احداث دهکده المپیک، با حضور مشاور طرح و  مدیرعامل، معاونان و مدیران منطقه آزاد چابهار، با هدف نقد و بررسی طرح برگزار شد. در ابتدای این جلسه، مشاور درباره ویژگی‌های اقلیم چابهار و لزوم سازگاری ابنیه با اقلیم و جزئیات طرح دهکده المپیک توضیحاتی ارائه کرد. در این نشست، مشاور طرح علاوه بر بررسی ویژگی‌های اقلیمی استان سیستان‌وبلوچستان و مصالح سازگار با این اقلیم، به هدف‌گذاری برای گسترش گردشگری ورزشی و الزامات آن اشاره کرد و گفت: «بررسی‌های گوناگون نشان می‌دهد ورزش کریکت دارای مزیت‌های مطلق و نسبی در جنوب استان سیستان و بلوچستان است و قابلیت توسعه گردشگری ورزشی و افزایش تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی را داراست.»

در ادامه این جلسه، بخش دیگری از گزارش مزبور درباره عناصر تشیل‌دهنده یک دهکده ورزشی مورد نقد و بررسی قرار گرفت و مشاور پیشنهادهای خود برای فازبندی عملیات اجرایی را ارائه کرد که پس از بحث‌های گوناگون، اولویت بارگذاری در دهکده المپیک چابهار به صورت ورزش‌های محلی، ورزش‌های حرفه‌ای در مقیاس ملی، اماکن آموزشی، اردوهای ورزشی، خدمات رفاهی و پزشکی و خدمات اقامتی مورد تصویب قرار گرفت.

در ادامه این نشست و پس از بررسی پیشنهادها، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار به جمع‌بندی مباحث پرداخت و گفت: «جامعیت نسبی گزارش مشاور باعث دل‌گرمی است و خوشحالیم که در طرح ارائه شده توسط مشاور، چارچوب و مبانی انجام طرح رعایت شده است. همچنین سازگاری با شرایط اقلیمی چابهار از نقاط قوت طرح است.»

عبدالرحیم کردی با اشاره به هرم سنی منطقه و گرایش روزافزون کودکان و نوجوانان به ورزش، ادامه داد: «در حال حاضر،۳۰ هکتار زمین برای احداث دهکده المپیک درنظر گرفته شده است اما از هم‌اکنون باید شرایط و امکان توسعه مجموعه را در نظر داشته باشیم. به نظر می‌رسد یک ذخیره ۲۰ تا ۳۰ هکتاری باید برای این پهنه در نظر گرفته شود تا طرح‌های توسعه آتی به مشکل برنخورد.»

کردی مطالبه مردم چابهار برای احداث یک زمین کریکت استاندارد را یک مطالبه به حق دانست و گفت: «۸۰درصد ملی‌پوشان کریکت در همه رده‌های سنی ساکن سه شهرستان چابهار، کنارک و نیک‌شهر هستند، بنابراین ما در منطقه آزاد چابهار حمایت از این ورزش را وظیفه خود می‌دانیم و در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، ساخت یک زمین استاندارد با قابلیت برگزاری مسابقات بین‌المللی را در دستور کار قرار داده‌ایم.»

رئیس هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار توریسم ورزشی را یک صنعت مولد ثروت خواند و ادامه داد: «غیر از مسئولیت اجتماعی، گسترش فضاهای ورزشی استاندارد توجیه اقتصادی دارد و می‌تواند به موتور توسعه جنوب سیستان و بلوچستان تبدیل شود.»

کردی خطاب به مشاور طرح گفت: «اولویت نخست ما آماده‌سازی و احداث زمین کریکت است و بنابراین انتظار می‌رود ظرف یک ماه نسبت به آماده‌سازی نقشه اجرایی زمین کریکت اقدام کنید.»

وی افزود: «با توجه به جذابیت طرح، معاونت فنی و مشاور طرح باید زمینه مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را فراهم کنند.»

در پایان این نشست، اعلام شد عملیات اجرایی فاز نخست دهکده المپیک منطقه آزاد چابهار تا قبل از اتمام سال‌جاری آغاز می‌شود.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل