جدیرترین اخبار :
  • تیس روستای تاریخی و مهم‌ترین بندر هخامنشیان در چابهار؛ پذیرای گردشگران نوروزی
  • چابهار مقصد اصلی گردشگران 22 استان در نوروز 98
  • نگاه کنفدراسیون آسیا به ایران تغییر خواهد کرد / بوکس ایران در حال پوست اندازی است
  • سومین چاپ راهنمای گردشگری منطقه آزاد چابهار منتشر شد
  • چشم‌نوازترین پدیده‌ها در شگفت‌انگیزترین جاده‌ ایران
سخنگوی وزارت تجارت افغانستان:

تحریم کنندگان ایران نیز به سرمایه‌گذاری در چابهار علاقه‌مندند

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/01/22 | تعداد بازید :621
سخنگوی وزارت تجارت افغانستان با اشاره به اهمیت بندر چابهار اظهارداشت: حتی کشورهایی که ایران را تحریم کرده‌‌اند نیز به سرمایه‌گذاری در این بندر علاقه‌مند هستند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار «مسافر قوقندی» سخنگوی وزارت تجارت افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم درباره اهمیت بندر چابهار گفت که حتی کشورهایی که ایران را تحریم کرده‌اند نیز علاقه‌مندی خود را برای سرمایه‌گذاری در چابهار اعلام کرده‌اند.

وی در ادامه درباره ایجاد شعبه‌های بانک‌های افغانستان در چابهار نیز اظهارداشت: بر اساس برنامه بانک مرکزی این کشور، بانک‌های خصوصی و دولتی افغانستان آزاد هستند که در بیرون از این کشور هم نمایندگی ایجاد کنند.

سخنگوی وزارت تجارت افغانستان ادامه داد: برای تسهیل در داد و ستد بانک‌های خصوصی و دولتی افغانستان نیز به‌زودی در چابهار نمایندگی ایجاد خواهند کرد.

به گفته وی، سرمایه‌گذاری در چابهار نقش بسیار مهمی را در رشد اقتصادی منطقه به‌خصوص افزایش صادرات افغانستان دارد.

قوقندی خاطرنشان کرد که صادرات افغانستان نسبت به گذشته رو به افزایش است و این کشور تنها در سال گذشته حدود 800 میلیون دلار صادرات داشته که در 15 سال اخیر بی‌نظیر بوده است.

این مقام افغان درباره تعاملات اقتصادی افغانستان با کشورهای جهان گفت: حکومت وحدت ملی خواستار روابط نیک و حسنه به ویژه در بحث تعاملات اقتصادی با تمام کشورهای منطقه است.

سخنگوی وزارت تجارت افغانستان ادامه داد که مقامات کشورش تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا افغانستان را به‌عنوان یک کشور ترانزیتی و صادرکننده در سطح جهان معرفی کنند. در نشست‌هایی که با وزارت کشور داشتیم همواره آنها برای تامین امنیت راه‌های ترانزیتی اطمینان داده‌اند.

مسافر قوقندی در پایان از مخالفان مسلح دولت افغانستان خواست تا در بهبود امنیت پروژه‌های اقتصادی افغانستان همکاری کنند و سد راه پروژه‌های توسعه‌ای در این کشور نشوند زیرا رشد اقتصادی به نفع تمام مردم افغانستان است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل