•  
  مقدمه

  قرار گیری ایران در شاهراه ترانزیتی متصل کننده آسیا به اروپا و کشورهای جنوبی به کشورهای شمالی محصور در خشکی، ایران را تبدیل به یکی از مرکز مهم خدمات لجستیکی در جهان نموده است، بندر چابهار تنها بندر ایران در حاشیه اقیانوس هند می باشد که دولت پروژه های بزرگی را در زمینه ایجاد تاسیسات حمل و نقل چند بعدی در حال اجرا دارد، با توسعه بندر چابهار، ظرفیت سالیانه آن 5/8 میلیون تن در سال می باشد. سرمایه گذاری چند صد میلیون دلاری در اتصال چابهار به دروازه های ورودی به آسیای مرکزی و افغانستان و ایجاد فرودگاه بین المللی چابهار از جمله طرح هایی هستند که یک پلت فرم کامل لجستیک را توسعه می دهند . در کنار چنین موقعیتی منطقه آزاد چابهار به عنوان یک دروازه ترانزیتی و لجستیکی برای بازار داخلی ایران نیز مطرح است که ضمن کاهش هزینه و زمان حمل و نقل کالا فرصتهای اقتصادی سودآوری را در توسعه تاسیسات لجستیکی فراهم آورده است.

  منطقه آزاد چابهار منطقه ای چند منظور ه با بخش های در حال توسعه آموزشی، صنعتی، توریستی و حمل و نقل می باشد، سازمان منطقه آزاد چابهار توسعه شهرک های تخصصی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه های صنعتی، لجستیک، آموزشی، درمانی، گردشگری و... را در برنامه های خود دارد که ایجاد شهرک لجستیک در چهارچوب برنامه ها و اسناد بالادستی دنبال می گردد.

  منطقه آزاد چابهار هم اکنون به عنوان دروازه ترانزیتی در شرق ایران مطرح است و بر اساس برنامه های ملی و نیز علاقه طرف های بین المللی به عنوان یک مرکز ارائه خدمات پشتیبانی و حمل و نقل و ترانزیت مطرح است، این منطقه با هدف تسهیل تجارت و به حداقل رساندن هزینه های حمل و نقل و تمرکز خدمات رسانی، 150 هکتار زمین را برای ایجاد یک شهرک لجستیک تخصیص داده است؛ این شهرک به سرمایه گذاران بین المللی و یا سرمایه گذاران مشترک ایرانی – خارجی واگذار خواهد شد.

  این شهرک از لحاظ موقعیت جغرافیایی در نزدیکی بندر شهید کلانتری، قابل اتصال به راه آهن چابهار و با خدمات کامل احداث می گردد. مراکزی از جمله انبارهای عمومی، سردخانه، انبارهای تخصصی نگهداری کالاهای بصورت مایع و فله، انبارهای کانتینری و آزمایشگاه های مورد نیاز و همچنین تاسیسات رفاهی و خدماتی برای استفاده کنندگان در شهرک لجستیک پیش بینی شده است.

   

 •  
  بخش
  توسعه ترانزیت و زیرساخت ها

   

 •  
  مساحت سایت تخصیص یافته
  150 هکتار از اراضی همجوار اسکله شهید کلانتری در محدوده منطقه آزاد تجاری چابهار

   

 •  
  واحد مسئول
  معاونت حمل و نقل و ترانزیت و معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری

   

 •  
  شرح پروژه و توجیه / اهداف

  شهرک لجستیک به عنوان یک مرکز برای ارائه خدمات جهت:

  - ورود، انبارداری، و ترانزیت کالا به افغانستان و آسیای میانه
  - واردات مواد اولیه به منظور پردازش با انجام 10 درصد ارزش افزوده و متعاقباً صادرات به افغانستان و دیگر کشورهای همسایه با توجه به مطالعات انجام شده طرح ها، سرمایه گداران یا توسعه دهندگان میتوانند با منطقه آزاد چابهار برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طرح ارايه شده تماس بگیرند.

   

 •  
  حجم سرمایه گذاری
  سرمایه گذاری تقریبی: 200 میلیون دلار

   

 •  
  روش سرمایه گذاری

  الف: سرمایه گذاری مستقیم داخلی و خارجی.
  ب: مشارکت با بخش خصوصی به روش واگذاری زمین بر اساس اجاره بلند مدت یا مشارکت در سرمایه گذاری (که در آن زمین و مجوزهای لازم به عنوان آورده سازمان منطقه آزاد منظور می گردد.)

   

 •  
  نحوه شروع پروژه
  شروع پروژه پس از ارائه پیشنهاد به همراه طرح تفصیلی به سازمان منطقه آزاد چابهار و أخذ تاییدیه امکان پذیر می باشد.

   

 •  
  اسناد و مدارک مورد نیاز پروژه

  از سرمایه گذاران بالقوه یا توسعه دهندگان دعوت بعمل می آید تا با سرمایه گذاری و تأسیس شرکت پروژه مورد نظر را در منطقه آزاد چابهار اجرا نمایند. این شرکت ها مشمول مشوق های قانونی در مناطق تجاری آزاد کشور خواهند بود.

   

 •  
  امتیازات قابل ارائه

  الف: معافیت های مالیاتی به مدت 20 سال
  ب: معافیت کامل در عوارض ورودی ماشین آلات قطعات و مواد اولیه جهت صادرات مجدد
  ج: استفاده از دیگر مشوق های قانونی مناطق آزاد

   

 •  
  توضیحات تکمیلی

  این پروژه قابل تبدیل به قراردادهای EPCF یا Turnkey می باشد.
  مبالغ مذکور صرفاً جهت انجام عملیات آماده سازی می باشد که در زمان اجرایی شدن پروژه به روز رسانی می شود و سرمایه گذاری مورد نیاز اجرای هر واحد طراحی شده اختصاصی، مستقل بوده و به مبلغ فوق اضافه میگردد.

   

 •  
  تماس

  تهران، خیابان خالد اسلامبولی، نبش خیابان 29، پلاک 19، طبقه همکف
  چابهار، سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار، کدپستی 9971758711
  تلفن:
  دفتر معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری : 35312247-054
  دفتر مدیریت بازرگانی تهران 15-88776313-021 فاکس : 88776318-021
  همراه مدیریت بازرگانی : 09151450395
  همراه مدیریت تسهیل تولید و گسترش فناوری های پیشرفته: 09151451411
  دفتر مدیریت تسهیل تولید و گسترش فناوری های پیشرفته: 35312291-054
  دفتر مدیریت تجهیز و گسترش بازار سرمایه : 35312296-054
  فاکس: 35312255-54-98+
  سایت اینترنتی: www.cfzo.ir
  ایمیل: cfz_industrialpark@cfzo.ir

   

   جهت دریافت فایل مربوط به این شهرک اینجا را کلیک نمایید