جدیرترین اخبار :
  • "آموزش" نخستین گام کوچ بیکاری از سواحل مکُران
  • «سعید محمد» به عنوان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور منصوب شد
  • افتخار آفرینی ساحلی بازان و فوتبالیست‌های تحت حمایت منطقه آزاد چابهار
  • مسئول آموزش انجمن سینمای جوانان چابهار انتخابات شد
  • سفرنامه‌های معاصر بلوچستان 1351 تا 1380

استقبال هند و افغانستان از اولین محموله گندم به بندر چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/08/11 | تعداد بازید :1790
کشتی بهشاد حامل محموله ترانزیتی گندم اهدایی کشور هند به افغانستان از بندر کاندلای هند به بندر چابهار رسيد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از ايسنا منطقه سيستان و بلوچستان، با هدف استقبال از ورود کشتی حامل محموله گندم اهدایی ترانزیتی کشور هند به افغانستان، هیاتی متشکل از مقامات عالی رتبه کشوری و سفرای هند و افغانستان روز گذشته وارد بندر چابهار شدند.

اين هيئت متشكل از معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازي،معاون امور بندري و مناطق ويژه اقتصادي و عضو هيات عامل سازمان بنادر و دريانوردي،نصير احمد نور سفير كشور افغانستان،جابر انصار رايزن بازرگاني افغانستان،سائوراب كومار سفير كشور هند و دووش اوتام معاون سفير افغانستان،احمد افتاب وابسته اقتصادي هند و شماري از مسئولان استاني از جمله مديركل بنادر چابهار و مدير عامل منطقه ازاد و فرماندار شهرستان چابهار بود.

مدير كل بنادر و دريانوردي چابهار در اين مراسم ضمن خوشامد گويي به مهمانان خارجي و كشوري گفت:اين محموله شامل٦٤٠ دستگاه كانتينر به ميزان ١٥ هزار تن است كه پس از تخليه همزمان توسط حمل جاده اي و از مرز ميلك به افغانستان ترانزيت مي شود.

بهروز اقايي تاكيد كرد: ترانزيت در بندر چابهار عامل موثر در جذب تجار افغاني است.

سفير افغانستان نيز ضمن تبريك اين روز تاريخي گفت:امروز روز تاريخي براي كشور ايران و استان سيستان و بلوچستان و براي دولت هاي منطقه است.

احمد نصير نور با اشاره به اينكه هم اكنون بخش بزرگي از كالاهاي ترانزيتي افغانستان از بندر عباس صورت مي گيرد گفت: پيش بيني مي شود با جايگزيني بندر چابهار اين مسير نزديك تر شود و همكاري ها بيشتر شود.

در پايان سخنراني ها سفير كشور هند نيز به مردم كشور خود وايران به خصوص استان سيستان و بلوچستان و دولت افغانستان اين رويداد تاريخي را تبريك گفته و ادامه داد:امروز روز تاريخي است هر سه كشور ايران و هند و افغانستان براي اين همكاري و تحقق ان تلاش هاي فراواني كردند و اقدامات بسياري براي ايجاد زيرساخت هاي ترانزيت كالا در ايران ايجاد كرده اند.

وي به منظور متعهد بودن به اين همكاري اعلام كرد:اين حركت اغاز كار است و كشور هند به ان متعهد خواهد ماند.

كومار در پايان صحبت هايش نيز از همه ي مسئولان استاني و كشور ايران تشكر و قدرداني كرد.

تقي زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازي نيز در صحبت هايش بيان كرد:

با توجه به موقعیت خاص چابهار انتظار داریم حجم بالای کالا را به طور مستمر عبور دهیم و بندر چابهار بهترین مسیر برای ارتباط هند با افغانستان و هند با کشورهای آسیای میانه است.

تقي زاده گفت:به این منظور احتیاج به ملزومات داریم که در این زمینه، زیرساخت های بندری و تجهیزات وجود دارد که با زحمات سازمان بنادر و مدیر کل بندر تجهیزات تأمین شده است.

وي در پایان به کشور هند، ایران و افغانستان برای این اقدام تبريك عرض كرد و افزود: این رويداد را به فال نیک می گیریم و اميد داريم تا سال آینده میلیون ها تن کالا از این مسیر جابجا شود.

معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی در این مراسم با اشاره به اینکه بندر چابهار نقش مهمی در ترانزیت شرق به غرب دارد، اظهار داشت: احیای نقش بندر چابهار در زنجیره حمل و نقل ، رونق بیش از پیش روابط این بندر با کشورهایی که دسترسی دریایی ندارند را در پی خواهد داشت.

محمد علی حسن زاده افزود : ظرفیت ترانزيت در آینده افزایش یافته و امکان ترانزیت کالاهای بیشتری از هند فراهم خواهد شد.

وی در پایان مراسم گفت: در فاز اول 15 هزار تن گندم در 640 کانتینر وارد بندر چابهار شده است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل