جدیرترین اخبار :
  • ورود لوازم خانگی کره ای به کلیه مناطق آزاد ممنوع است
  • بزرگراه چابهار کنارک طی چهار قطعه در حال احداث است
  • برگزاری دوره های آموزشی در مدرسه عالی و صنایع خلاق مکران منطقه آزاد چابهار
  • گام‌های هند برای عملیاتی شدن بندر چابهار
  • برگزاری دوره های آموزشی کارگاههای کوچک ، تحولات بزرگ در چابهار

پایش و بررسی ریف مرجانی خلیج چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 99/12/10 | تعداد بازید :388
مدیر محیط‌زیست سازمان منطقه آزاد چابهار از پایش و بررسی وضعيت ریف مرجانی خلیج چابهار خبرداد و افزود: مرجان‌ها دارای زیست‌بوم بسيار حساس و شكننده‌ای هستند، از اين رو نسبت به شرايط نامطلوب دريایی مانند كدورت آب، دما و شوری واكنش نشان می‌دهند و در بسياری موارد اين عوامل موجب از بين رفتن آنها می‌شود.

به گزارش روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار سعیدریگی در ادامه اضافه کرد: از این رو پایش مداوم این زیست‌بوم‌های حساس و پرتولید نقش بسزایی در آگاهی از وضعیت آن و اجرای برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی ایفا می‌کند.

ریگی بیان کرد: مرجان دريایی یكی از جانوران پست است كه در شاخه مرجانيان و رده گُل سان زيان (آنتوزوآ) رده‌بندی می‌شود.

وی همچنین گفت: مرجان‌ها فقط ۱ درصد از بستر درياها را پوشش می‌دهند. اين موجودات ۲۵ درصد از تمام حيات دريا را در خود حفظ می‌كنند و بسياری ازانواع ماهی‌ها در مرجان‌ها زندگی کرده و بسیاری از آبزیان دوران نوزادی خود را در این زیست‌بوم‌ها سپری می‌کنند.

مدیر محیط‌زیست سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: پایش ریف مرجانی خلیج چابهار با استفاده از روش Reef check به طور مداوم صورت می‌گیرد که  روشی استاندارد برای تعيين ميزان پوشش مرجانها و اندازه کلونيها و با اهداف مديريتی می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه مقایسه اطلاعات به دست آمده و مقایسه آن با جدول شاخص، درجه بندی كيفيت ارزيابی بر اساس درصد پوشش را نشان می‌دهد، بیان کرد: مرجان‌های منتقل شده تغییر وضعیت داده و در وضعیت خیلی ضعیف قرار گرفته‌اند. 

وی تصریح کرد: این در حالی است که بر اساس پایش‌ها و مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته در سالهای گذشته مرجانها در وضعیت متوسط قرار داشتند و شواهد بهبود وضعیت پوششی در سال‌های ۱۳۹۷ ، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در منطقه مشهود گردیده بود.

شایان ذکراست افزایش دمای آب و انجام فعالیت لایروبی در خلیج چابهار از دلایل عمده و اصلی بروز آسیب به ریف مرجانی می‌باشند. از این رو لازم است اقدامات لازم جهت توقف فعالیت لایروبی و کاهش اثرات مخرب و سوء آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام گیرد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل