جدیرترین اخبار :
  • نام‌گذاری کریدور ترانزیتی دریا به دریا به نام «شهید آیت‌الله دکتر رییسی»
  • دیدار مسئولین کشوری، استان و شهرستان کمیته امداد امام خمینی (ره) با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار/ بهبود وضعیت رفاه مددجویان تحت پوشش نهاد حمایتی کمیته امداد
  • اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
  • پیام رئیس هیات مدیره و مدير عامل سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان
  • پیام تسلیت جمعی از مقامات و سفرای فعلی و پیشین وزارت امور خارجه
مدیر غذا، دارو و سلامت سازمان منطقه آزاد چابهار:

راهکار درمان گزند عروس دریایی

گردشگری | تاریخ خبر : 1/12/29 | تعداد بازید :1177
مدیر غذا، دارو و سلامت منطقه آزاد چابهار گفت: برخورد عروس دریایی با بدن انسان خطرناک نیست و صرفا در حد ایجاد حساسیت و کهیر است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار، سعیدعلی بزرگ‌زاده با اشاره به حضور طبیعی عروس‌های دریایی در سواحل دریا گفت: حضور آبزیان گوناگون یکی از جاذبه‌های دریای جنوب است که از آن به عنوان گردشگری دریایی یاد می‌شود.

وی وجود عروس‌های دریایی را در زمستان در این منطقه را امری عادی دانست و افزود: عروس‌های دریایی به عنوان یک گونه بومی محسوب می‌شود که اصابت آن با بدن افراد شناگر پدیده‌ای طبیعی است که خطر عمده‌ای در پی ندارد و آثار آن صرفا به صورت یک حساسیت همراه با کهیر و خارش است.

به گفته بزرگ‌زاده، عروس دریایی یک موجود گیاه_جانور است که ریسه‌های خاردار میکروسکوپی دارد که حاوی کیستامین است که وارد شدن آن به بدن انسان در اثر تماس، خارش به همراه دارد.

وی ادامه داد: یکی از اشتباهات رایج پس از برخورد با عروس دریایی، کشیدن یا با فشار جدا کردن آن است، در حالی که اگر آرام از بدن جدا شود، حساسیت کمتری ایجاد می‌کند.

مدیر غذا، دارو و سلامت سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: بهتر است افراد در صورت برخورد با عروس دریایی از تحریک محل اصابت پرهیز کنند زیرا تحریک بیشتر موجب فرو رفتن بیشتر خارها و تحریک بیشتر می‌شود.

وی تاکید کرد: شست و شوی موضع گزش با آب شیرین و صابون و در صورت امکان شیو موضع با تیغ برای کمک به خروج خارها بهترین روش درمان است.

مدیر غذا، دارو و سلامت سازمان منطقه آزاد چابهار، تنها راه برای پیشگیری از اصابت با عروس‌های دریایی را پوشش مناسب دانست و توصیه کرد: لباس غواصی بهترین پوشش است اما پوشیدن لباس‌های نازک هم می‌تواند مصونیت ایجاد کند.

بزرگ‌زاده در پایان یادآور شد: افراد می‌توانند در صورت بروز حساسیت و خارش بیشتر از پمادهای ضد حساسیت و قرص‌های ضد خارش مانند آنتی هیستامین استفاده کنند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل