جدیرترین اخبار :
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
  • هند: چابهار مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای میانه است
  • نشریه دیپلمات: بندر راهبردی چابهار ایران به انقلاب تجاری در منطقه منجر می‌شود

چابهار پدیده گردشگری ایران در نوروز 98

گردشگری | تاریخ خبر : 98/01/10 | تعداد بازید :7586
چابهار و سواحل مکران که در شرق و غرب منطقه در جنوب استان سیستان و بلوچستان امتداد دارند با در اختیار داشتن اغلب جاذبه‌های گردشگری در دو سه سال اخیر در حال تبدیل‌شدن به هدف اصلی بسیاری از گردشگران بوده و این موضوع در نوروز امسال به اوج خود تاکنون رسیده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار هرسال منطقه‌ای از ایران به پدیده گردشگری کشور تبدیل می‌شود و بیشتر مسافران نوروزی و تابستانی این منطقه را هدف اصلی سفرهایشان انتخاب می‌کنند. این انتخاب هم بهانه‌ها و دلایل مختلفی ازجمله جشنواره‌ها، آب‌وهوای مطبوع، سوغات و هدایا، جاذبه‌های طبیعی، اماکن و آثار باستانی و یا حتی تجارت می‌تواند داشته باشد.
البته اینکه منطقه یا شهری در یک سال به‌گونه‌ای هدف اصلی گردشگران قرار گیرد که بتوان نام پدیده را به آن نسبت داد، خیلی دشوار به نظر می‌رسد و شاید هرسال شهر و منطقه‌ای نتواند به این موضوع دست یابد. در این میان چابهار با در دست داشتن بسیاری از جاذبه‌های گردشگری و بهانه‌های زیادی برای جذب گردشگران در نوروز 98 داشت و تاکنون توانسته به نسبت دیگر مناطق گردشگری کشور و جذب گردشگران در سال‌های قبل به منطقه خود، از وضعیت مطلوب و حتی می‌توان گفت ایده عالی برخوردار باشد.
چابهار و سواحل مکران که در شرق و غرب منطقه در جنوب استان سیستان و بلوچستان امتداد دارند با در اختیار داشتن اغلب جاذبه‌های گردشگری که پیشتر به آنها اشاره شد در دو سه سال اخیر در حال تبدیل‌شدن به هدف اصلی بسیاری از گردشگران بوده و این موضوع در نوروز امسال به اوج خود تاکنون رسیده است.
جشنواره‌های نوروزی با حضور هنرمندان برجسته و سرشناس در حوزه‌های مختلف موسیقی، سینما و طنز، مطبوع‌ترین آب‌وهوای ساحلی ایران با هوای بهاری در چهارفصل سال، صنایع‌دستی گوناگون ازجمله لباس‌های سوزن‌دوزی شده و حصیربافی، غذاها و چاشنی‌های محلی مانند کرایی و ترشیجات بومی، میوه‌های گرمسیری و استوایی همچون موز، انبه و گواوا، جاذبه‌های طبیعی ساحلی، کوهستانی، نخلستان‌ها و جنگل‌های حرا، اماکن و آثار باستانی مانند قلعه پرتغالی‌ها و اسکله تاریخی تیس، و مجتمع‌های تجاری وسیع که بیشترین تنوع پارچه‌های مرغوب با مناسب‌ترین قیمت را عرضه می‌کنند، همگی نمونه‌هایی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه‌اند که گردشگران بسیاری را از سراسر کشور به‌سوی خود کشانده است.
نکته جالب‌توجه در سفرهای نوروزی امسال به چابهار سفر غالب گردشگران برای نخستین بار به این بندر اقیانوسی است و بنا به گفته‌های مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار نظرسنجی‌ها و آمار گرفته‌شده از گردشگران نوروزی امسال نشان می‌دهد که اغلب مسافران نوروزی امسال چابهار برای نخستین بار است که به این منطقه سفر می‌کنند.
عدنان حسینی دراین‌باره می‌گوید: بر اساس آمارها و نظرسنجی‌های ما بیشترین عامل جذب گردشگران نوروزی به چابهار در سال 98 اطلاع‌رسانی‌ها و معرفی این منطقه در رسانه‌ها به‌ویژه فضای مجازی بوده است.
وی در این خصوص برنامه‌هایی که طی دو سه سال اخیر در منطقه آزاد چابهار برگزارشده را نیز بی‌تأثیر نمی‌داند و جشنواره‌های گوناگون فرهنگی و مسابقات ورزشی بین‌المللی را در این رویداد مؤثر می‌داند اما معتقد است چیزی که توانسته این جاذبه‌ها را به گردشگران سراسر ایران و حتی کشورهای منطقه معرفی و آن‌ها را برای سفر به این منطقه ترغیب کند رسانه‌ها و فضای مجازی بوده که این نتیجه‌گیری نیز از نظرسنجی‌های انجام‌شده در میان مسافران به‌دست‌آمده است.
حسینی رشد اقامت مسافران امسال در چابهار در هشت روز ابتدایی تعطیلات نوروزی 17 درصد نسبت به نوروز 97 و بازدید از جاذبه‌های گردشگری منطقه را نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل در این هشت روز با افزایش 35 درصدی عنوان می‌کند.
به گفته دبیر اجرایی ستاد دائمی خدمات سفر منطقه آزاد چابهار 40 درصد گردشگران این منطقه نوروز امسال نخستین سفرشان را به چابهار انجام داده‌اند و این برای ما بسیار حائز اهمیت است که بتوانیم استقبال و پذیرایی شایسته‌ای از آنان داشته باشیم.
او البته معتقد است آمار مسافران واردشده خیلی بیشتر از این‌هاست و با تجهیزات ناقص جاده‌ای نمی‌توان آمار کاملی از مسافران واردشده به منطقه به دست آورد.
حسینی دراین‌باره می‌گوید: آمار محاسبه‌شده‌ای که ما از گردشگران منطقه داریم فقط از اطلاعات اقامت در هتل‌ها، خانه‌های استیجاری ثبت‌شده در سامانه ستاد خدمات سفر و خانواده‌هایی است که در کمپ‌های چادری منطقه اسکان داده می‌شوند.
به گفته وی 700 خانه استیجاری امسال در سطح منطقه آزاد و شهر چابهار در سامانه ستاد خدمات سفر منطقه آزاد چابهار ثبت‌نام کرده‌اند و تمامی آن‌ها از ابتدای تعطیلات نوروزی در حال خدمات‌رسانی به گردشگران هستند.
دبیر اجرایی ستاد دائمی خدمات سفر منطقه آزاد چابهار وضعیت حوزه‌های مختلف گردشگری در این منطقه را تاکنون مثبت ارزیابی می‌کند و اظهار می‌کند: در بازدیدهایی که در این هشت روز از سطح منطقه داشتیم حوزه‌های مختلف گردشگری وظایفشان به‌خوبی انجام داده‌اند و اغلب گردشگران نیز از سفر به منطقه و اقامت در اینجا رضایت داشته‌اند که این موضوع به‌واسطه تلاش شبانه‌روزی همه کمیته‌های هفت‌گانه ستاد خدمات سفر منطقه در این مدت است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل