جدیرترین اخبار :
  • برگزاری آزمون جامع گردشگری در دانشگاه بین‌المللی چابهار
  • عمان به موافقتنامه چابهار افزوده می‌شود
  • شرکت دانش‌بنیان تولید سیمان و قطعات بتنی در دانشگاه بین‌المللی چابهار آغاز به‌کار کرد
  • چابهار، آسان‌ترین مسیر حمل کالا برای قزاقستان است
  • حضور داور بین المللی کریکت منطقه آزاد چابهار در کلاسهای ارتقای مربیگری در دبی

بهره‌گیری از انرژی‌های پایدار، ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای اهالی روستای تاریخی تیس

اقتصادی | تاریخ خبر : 98/04/02 | تعداد بازید :1684
معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: باهدف اشتغال پایدار و درآمدزایی با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی پشت‌بامی توسط سازمان منطقه آزاد چابهار در روستای تیس توسط منطقه آزاد چابهار نصب و راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار "گرشاسب خزائنی" با اعلام مطلب بالا افزود: این نیروگاه‌ها در راستای اجرای تفاهم‌نامه امضاءشده بین سازمان منطقه آزاد چابهار و بانک حکمت ایرانیان در فاز نخست روی سقف منازل مسکونی ۱۰۰ مشترک از اهالی روستای تیس نصب می‌گردد.

خزائنی اضافه کرد: پس از تأمین اعتبار توسط بانک عامل، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ساتبا وابسته به وزارت نیرو عملیات نصب و واگذاری این پنل های خورشیدی آغازشده است که هم‌اکنون تعداد ۲۷ مورد نیز بر سقف منازل اهالی روستای تیس نصب‌شده است و مابقی آن تا دو ماه آینده نصب و قابل بهره‌برداری خواهد بود.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار استفاده از انرژی پاک جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و تأمین معیشت و کمک به خانواده‌های کم‌درآمد روستای تیس را از مزایای اجرای این طرح تولید برق خورشیدی برشمرد و گفت: هر پنل خورشیدی توانایی تولید ۵ کیلووات در ساعت برق را دارد که درمجموع ۹ هزار کیلووات ساعت برق به‌صورت سالانه تولید می‌شود.

وی بیان کرد: اهالی روستای تیس هیچ‌گونه مبلغی بابت خرید پنل های خورشیدی پرداخت نمی‌کنند و اقساط آن از محل برق تولیدشده توسط کنتورهای مخصوص محاسبه و به بانک عامل پرداخت می‌شود.

خزائنی اظهار داشت: برق تولیدشده به‌عنوان انرژی پاک از مشترکین توسط اداره برق شهرستان در قالب قرارداد با مشترکین به‌صورت تضمینی خریداری‌شده و درواقع کمکی به اقتصاد و معیشت خانوارهای محلی می‌شود, و درصدد هستیم تا در پایان سال 98 اجرای این طرح در کل روستای تیس اجرایی گردد.

گفتنی است؛ بهره‌برداری از ۱۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی در روستای تیس منطقه آزاد چابهار از مهرماه سال جاری آغاز خواهد شد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل