جدیرترین اخبار :
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
  • هند: چابهار مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای میانه است
  • نشریه دیپلمات: بندر راهبردی چابهار ایران به انقلاب تجاری در منطقه منجر می‌شود
ظریف:

پیشنهاد دادیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد

اقتصادی | تاریخ خبر : 98/10/28 | تعداد بازید :983
وزیر خارجه با بیان اینکه پیشنهاد دادیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد،گفت: پیشنهاد داده ایم که از دارایی های ایران در هند برای تامین سرمایه اولیه بانک پاسارگاد در بمبئی استفاده شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در مقصد دوم سفرش به هند در بمبئی حضور دارد، در گفتگویی درباره دیدارهایش با مقامات هندی، جلسه با «مودی» نخست وزیر هند را بسیار خوب خواند و افزود: ایشان در خصوص روابط ایران و هند نگاه مثبت دارد.

وی با بیان اینکه صبحانه کاری مفصلی با وزیر خارجه هند داشتیم، اظهار داشت: مهمترین مشکل، تبادل پول و خرید نفت از ایران است.

وزیر خارجه اضافه کرد: برای حل مشکل و معضل تبادل پول روش های متفاوتی وجود دارد از جمله تهاتر و استفاده از پول ملی؛ ضرورت دارد بخش خصوصی و همچنین بخش دولتی نسبت به استفاده از پول ملی و عدم توجه به پولهای بین المللی برای معاملات توجه بیشتری داشته باشند.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه هنوز مقداری ایرادها وجود دارد، خاطرنشان کرد: همانطور که امروز در جلسه با تجار و بازرگانان در بمبئی هم من و هم دیگر دوستان مطرح کردند، با توجه به تفاوت قیمت و سایر مشکلاتی که داریم، لازم است دولتها در همکاری با همدیگر و همینطور همکاری بخش خصوصی این مشکل را حل کنند.

وی گفت: حل این مشکل یک مسئله راهبردی است، به خاطر اینکه همه کشورها معتقدند باید به تدریج بر حاکمیت دلار آمریکا بر روابط بین الملل خدشه وارد کرد، البته کاری نیست که یک شبه انجام پذیرد و راه آن نیز همین روش هایی است که با هم صحبت می کنیم.

*قرار است بانک پاسارگارد در بمبئی شعبه داشته باشد/پیشنهاد تأسیس بانک هندی در چابهار

ظریف همچنین خاطرنشان کرد: بانک پاسارگاد قرار است در بمبئی شعبه داشته باشد. برخی مشکلات باقیمانده هست و اجازه تاسیس شعبه در سفر قبلی که به اینجا داشتیم، گرفته شده و الان باید مشکل سرمایه را حل کنیم که صحبتهایی در حاشیه نشست کمیسیون مشترک در تهران با وزیر خارجه هند داشتیم که از دارایی های ایران در هند برای تهیه سرمایه اولیه بانک پاسارگاد استفاده شود.

وی افزود: همچنین پیشنهاد کردیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد تا از آنجا بتوانند به این کار کمک کنند.

ظریف در پایان گفت: ما پیگیر روش های مختلفی هستیم که بتوانیم در این زمینه به روابط کمک کنیم.

به گزارش فارس، ظریف که سه شنبه عصر ۲۴ دی ماه برای شرکت در نشست گفتگوهای رایسینا و دیدار با مقامات هندی به دهلی نو سفر کرد، در مدت حضورش در دهلی نو ضمن شرکت در این نشست با نخست وزیر و وزیر خارجه هند و برخی مقامات حاضر دیدار و عصر امروز نیز در مقصد دوم این سفر به بمبئی رفت.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل