جدیرترین اخبار :
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
  • هند: چابهار مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای میانه است
  • نشریه دیپلمات: بندر راهبردی چابهار ایران به انقلاب تجاری در منطقه منجر می‌شود

خورشید گرفتگی ۹۸ درصدی در چابهار

اخبار سازمان | تاریخ خبر : 99/04/01 | تعداد بازید :2819
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزادچابهار گفت: خورشید گرفتگی ۹۸ درصدی امروز یکشنبه از حدود ساعت ۹ صبح در چابهار آغاز شد و ساعت ۱۰ و ۱۵ دقیقه به اوج رسید و در نهایت ساعت ۱۲ این رویداد جذاب نجومی پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار محمداکبر چاکرزهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: سازمان منطقه آزاد چابهار امکان رصد ایمن خورشید گرفتگی را برای مردم و کارشناسان نجوم برنامه ریزی کرده بود و بسیاری از مردم با امکانات پیش‌بینی شده با دانش نجوم و رویت این پدیده نجومی آشنا شدند.

وی گفت: وقوع رخداد کسوف فرصتی کم‌نظیر برای شناساندن ظرفیت‌های گردشگری نجومی سیستان وبلوچستان بویژه منطقه آزاد چابهار به سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به گردشگری علمی در سراسر کشور بود که سازمان منطقه آزاد چابهار در مسیر ترویج دانش نجوم در میان علاقمندان به این علم در منطقه، برنامه ویژه‌ای را برای رصد عمومی این پدیده نجومی با تلسکوپ زیر نظر اساتید نجوم و کارشناسان مجرب تدارک دید.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزادچابهار گفت: با توجه به اینکه رویت این رویداد نجومی با چشم غیرمسلح برای چشم آسیب‌زا بود از این رو این سازمان تلاش کرد امکان حضور کارشناسان و تجهیزات پرتابل مربوطه را برای رصد عمومی این کسوف جزئی فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان که از چهره‌های شناخته شده ترویج نجوم در ایران بودند توانستند با تلسکوپ و دیگر تجهیزات نجومی خورشید گرفتگی را رصد کنند.

چاکرزهی ادامه داد: در ۴۸ ساعت گذشته اساتید نجوم، کارشناسان رصد، عکاسان نجومی و کارشناسان مجرب در زمینه مبارزه آلودگی نجومی و نماینده پارک‌های آسمان تاریک آموزش‌های لازم را به مردم چابهار کنارک و دشتیاری در خصوص شناخت سیارات آسمان، کهکشان‌ها و خسوف و کسوف ارائه کردند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل