جدیرترین اخبار :
  • توزیع عادلانه زیر ساخت ها به شتاب توسعه چابهار می انجامد
  • اعلام آمادگی ازبکستان برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار/ اراده سیاسی دو کشور بر همکاری و تحول اقتصادی است
  • آتش سوزی در منطقه آزاد چابهار مهار شد
  • با حکم مشاور رئیس جمهور؛ مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار منصوب شد
  • آغاز طرح جمع آوری پسماندهای عادی و عمرانی سطح شهر چابهار

ثبت و فعالیت 130 شرکت سرمایه گذار افغان در چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/10/27 | تعداد بازید :1526
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: در حال حاضر در منطقه آزاد چابهار حدود 130 شرکت سرمایه گذار از کشور افغانستان ثبت شده و فعالیت می کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از فرینا، عبدالرحیم کردی در نشست سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار افزود: در صنایع کوچک و متوسط سرمایه‌گذارهای داخلی و خارجی دیگری داشتیم، خصوصاً برای افغان‌ها. قبلاً کالاها به صورت آماده از خارج به افغانستان می‌رفتند و الان ایستگاهی در چابهار پیدا کرده‌اند.

کردی گفت: در حال حاضر سرمایه گذاران افغان یک مرحله پردازش کارشان را در چابهار انجام می‌دهند و بعد کالاهای خود را به افغانستان صادر می‌کنند و عمده کار را هم خود افغان‌ها انجام می‌دهند.

وی افزود: بخش زیادی از کشورهای محصور در خشکی مهم‌ترین پیوندشان به آب‌های آزاد، چابهار است. همه‌چیز این امکان را فراهم می‌کند که چابهار به هاب توزیع کالا تبدیل شود .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: اولویت نخست در بندر چابهار این است که باید پیوندهای پشت بندر را تقویت کنیم؛ باید احداث خط ریلی را سرعت بخشید و چابهار را به شبکه ریلی سراسر کشور وصل کرد؛ البته این پروژه در حال اجراست اما نیاز به منابع و سرعت بیشتری دارد.

کردی ادامه داد: برای روان شدن کار در این منطقه، باید به لحاظ قوانین و مقررات ارتباط بین بندر و منطقه آزاد را هر چه سریعتر برقرار شود.

وی افزود: در این خصوص مباحثی در زمان افتتاح فاز نخست، توسط وزیر راه و شهرسازی مطرح شد که بر اساس آن به زودی تفاهم هایی صورت می گیرد و این نگرانی سرمایه گذاران نیز برطرف می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: آمار رسمی اشتغال‌ منطقه آزاد چابهار حدود 15 هزار نفر است. پیش‌بینی ما این است که با فعالیت‌های تولیدی حال حاضر منطقه آزاد، اشتغال خوبی شکل ‌گیرد.

به گفته کردی، در پتروشیمی چابهار در فاز اول، برای دو تا سه هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد. حدود 500 تا 700نفر هم در فاز یک فولاد شغل ایجاد می‌شود. در صنایع پایین‌دستی و فازهای تکمیلی، پیش‌بینی اشتغال 27 هزار نفری شده که این‌ها طرح 10 ساله است و فاز یک حداقل تا سه سال دیگر محقق می‌شود.

وی همچنین به ارتباط بندر چابهار با بندر گوادر در پاکستان نیز اشاره کرد و افزود: این دو بندر الزاماً رقیب هم نیستند، بلکه می توانند همکار یکدیگر باشند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: بندر گوادر که در جنوب پاکستان و در 72 کیلومتری بندر چابهار قرار دارد، بخشی از طرح راهروی اقتصادی مشترک چین و پاکستان است که با هدف اتصال مناطق شرقی چین به آبهای گرم دریای عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند و کوتاه شدن مسیر تجارت چین با جهان در دستور کار قرار گرفته است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل