جدیرترین اخبار :
  • حضور منطقه آزاد چابهار در رویداد نمایشگاهی اوراسیا
  • اختصاص ۶۰ میلیارد ریال اعتبار جهت ساخت مدرسه استثنایی در شهر چابهار
  • انتصاب در منطقه آزاد چابهار
  • بهره برداری از ۵۰ پروژه اقتصادی در مناطق آزاد تا پایان سال
  • اضافه شدن گمرک چابهار به گمرکات تخصصی ترخیص خودرو سواری
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری، توسعه تجارت و صید صنعتی سازمان منطقه آزاد چابهار مطرح کرد؛

ترانزیت بزرگ‌ترین مزیت منطقه آزاد چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/12/02 | تعداد بازید :3092
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری، توسعه تجارت و صید صنعتی سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه چابهار، به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران مزایای بیشتری نسبت به سایر بنادر دارد، افزود: بزرگ‌ترین مزیت این منطقه بحث ترانزیت است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار"فرزین حقدل"اضافه کرد: شهرستان چابهار در حوزه کشورهای شمال ایران مثل تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و همچنین در حوزه کشورهای شرق ایران مانند افغانستان و هند قرارگرفته است و نیاز عمده این کشورها حتی استان‌های خراسان شمالی و جنوبی و خود استان سیستان و بلوچستان و یزد به دریا است.

وی خاطرنشان ساخت: احتیاج به بهره‌مندی و استفاده از دریا و ترانزیت بین‌المللی چابهار رادارند.

وی افزود: محور نوستراک که ترانزیت شمال_جنوب هست و هند را به شمال شرق اروپا وصل می‌کند و در حال حاضر فعالیتی جهت اتصال این منطقه به شبه‌قاره هند انجام‌نشده است که اگر این زیرساخت‌های منطقه چابهار کامل شود بهترین و ارزان‌ترین مسیر برای ارسال کالاهایی خواهد بود که از سمت اروپا به شبهه قاره هندو منطقه خاورمیانه ارسال می‌شود و این امر مزیت چابهار می‌کند دو برآر می‌کند.

حقدل اظهار داشت: با در نظر گرفتن منطقه آزاد چابهار به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران که مزایای بی‌شماری نسبت به سایر بنادر ایران دارد، مسلماً با افزایش سرمایه‌گذاری در این حوزه مواجه خواهد شد.

ایشان گفت: برنامه‌ریزی‌هایی که برای منطقه آزاد چابهار شده است؛ بحث حمل‌ونقل ترکیبی هست که به‌صورت گسترده در این منطقه راه‌اندازی شده است و شامل: حمل‌ونقل هوایی، دریایی و زمینی است، که در بحث زمینی شامل دو حوزه اتوبان و ریل راه‌آهن می‌شود و بحث وصل شدن چابهار سریع در دست راه‌اندازی و انجام است که به شبکه راه‌آهن سراسری وصل شویم و یک شبکه جاده‌ای هم در آینده‌ای نزدیک به‌صورت اتوبان‌های نزدیک درمی‌آید و به کشور پاکستان وصل می‌شود و همین‌طور به خراسان شمالی دسترسی خواهیم داشت از طرفی به داخل کشور هم وصل می‌شود تا ما محور ترانزیت­مان را به سمت اروپا داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری، توسعه تجارت و صید صنعتی سازمان منطقه آزاد چابهار در خصوص فرودگاه چابهار بیان کرد: بحث فرودگاه اختصاصی چابهار تقریباً در حال پروسه ساخت‌وساز می‌باشد که در اسرع وقت تکمیل و ساخته خواهد شد. و همین‌طور ایرلاین های اختصاصی، خرید هواپیما و انجام بقیه امور مربوطه در حال پی گیری هست که هم هزینه سفر هوایی به چابهار ارزان‌تر خواهد شد و هم در بحث کاروبارهای هوایی، سرعت و سهولت بیشتری را برای مسافران ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: همه این امور باعث می‌شود که مایک توسعه تولید و تجارت در منطقه آزاد چابهار داشته باشیم. در خصوص حمل‌ونقل دریایی هم طبق مصوبه‌ای که صورت گرفته از بندر شهید کلانتری به بندر شهید بهشتی افزوده می‌شود و با ارائه قوانین منطقه آزاد مرز دریایی‌مان درست خواهد شد.

وی گفتد: در حوزه مرز ما با کشور پاکستان هم مسیر خوبی طی شده و به‌زودی با تعاملاتی که با سایر دستگاه‌های جمهوری اسلامی و مرزبانی خواهیم داشت مرز زمینی‌مان هم با کشور پاکستان اجرایی خواهد شد. که تمامی این حوزه‌های موردنظر با سفرها و مذاکراتی که در آینده انجام می‌شود و همچنین با توجه به سفر کنونی جناب رئیس‌جمهور محترم به کشور هند که یکی از شاه‌بیت مذاکراتشان بحث توسعه منطقه آزاد چابهار هست در حال پیگیری است.

وی در پایان اظهار داشت: تمامی این موارد باعث می‌شود یک توسعه بسیار خوبی داشته باشیم.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل