جدیرترین اخبار :
  • اطلاعيه دعوت به مشاركت در «بورس بین‌الملل مناطق آزاد» منتشر شد
  • تقویت دیپلماسی با هم‌افزایی مزیت‌ ترانزیتی مناطق آزاد
  • برپایی آموزش های اشتغال محور در ندامتگاه چابهار
  • شماره پانزدهم هفته نامه چابهار تایمز
  • دستورات ویژه رئیس جمهور برای ساماندهی حاشیه نشینی چابهار

بندر چابهار و سواحل مکران در ترانزیت کالا به کشورهای cis پیشگام خواهد شد

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/12/08 | تعداد بازید :2211
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: در آینده ای نزدیک و با اتصال بندر چابهار در سواحل مکران به شبکه ریلی کشور، این بندر در موضوع ترانزیت کالا به کشورهای افغانستان و کشورهای cis پیشگام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از فرینا، نادر میرشکار در حاشیه برگزاری دومین همایش بین المللی توسعه سواحل مکران که در برج میلاد تهران برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: یکی از مهمترین قابلیت های منطقه مکران مجاورت با آبهای آزاد بین المللی است و تجارت و بازرگانی و سرمایه گذاری در بخشهای مختلف صنعتی و معدنی اولویت مهم این منطقه به شمار می رود.
وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان در مسیر دو کریدور از سه کریدور ترانزیتی بزرگ دنیا قرار دارد، گفت: این امر منطقه مکران را به عنوان محور ترانزیتی و توسعه جنوب شرق مطرح می کند و در آینده ای نزدیک با راه اندازی محور ترانزیتی که از بندر چابهار آغاز و با عبور از شهرهای استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، رضوی و شمالی به کشورهای آسیای میانه ختم می‌شود.
میرشکار بندر چابهار در سواحل مکران را یکی از چهار راه‌های اصلی کریدور تجارت جهانی بیان کرد و گفت: این بندر به علت موقعیت استراتژیک خود و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی، جایگاه ویژه ای در مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و سایر نقاط منطقه دارد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان افزود: وجود آب‌های عمیق در خلیج چابهار، شرایط پهلو گیری کشتی های بالای 100 هزار تن و افزایش میزان تخلیه و بارگیری کالا در بندرچابهار از جمله مزیت های منطقه چابهار است که آن را نسبت به سایر نقاط ساحلی ایران متمایز کرده است .
دبیر کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان گفت: بندر چابهار در سواحل مکران در مسیر دو کریدور از سه کریدور ترانزیتی بزرگ دنیا قرار دارد.
میرشکار افزود: با توجه به پتانسیل‌های سواحل مکران و صید بیش از 120 هزار تن انواع ماهی، پرورش میگو،وجود کارخانجات کنسرو، واحدهای عمل آوری و بسته بندی، کارخانجات لنج سازی چوبی و فایبر گلاس و سردخانه در چابهار و کنارک صنایع وابسته، می توان گفت صنایع تبدیلی و شیلاتی نقش تاثیر گذاری را در توسعه سواحل مکران خواهد داشت.
وی وجود معادن نسبتا غنی و متنوع و امکان توسعه فعالیت های معدنی را از جمله امتیازات منطقه دانست و گفت: این موضوع می تواند سرمایه گذاران را جذب و بهره برداری، فرآوری و صادرات محصولات معدنی را افزایش دهد.
میرشکار گفت: پروژه های مهمی در منطقه سواحل مکران در استان سیستان و بلوچستان تعریف شده که از جمله آنها سیمان، فولاد،ساخت شناورهای آلومینیومی و فولادی،قوطی کنسرو،سازه های پیچ و مهره ای، کنسرو ماهی، اسید سولفوریک،تور ماهیگیری،شیرین سازی آب،فرآوری پیله ابریشم است و سرمایه گذاری اولیه مجوز آنها بیش از 8 هزار و 800 میلیارد ریال برآورد شده و برخی از این واحدها به بهره برداری رسیده اند. سیمان پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد دارد و پروژه فولاد نیز پیشرفت فیزیکی 15 در صدی را دارا است که تنها با بهره برداری از تعداد 11 طرح مهم در مرحله اول اشتغال مستقیم 1550 نفری ایجاد خواهد شد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل