جدیرترین اخبار :
  • اطلاعيه دعوت به مشاركت در «بورس بین‌الملل مناطق آزاد» منتشر شد
  • تقویت دیپلماسی با هم‌افزایی مزیت‌ ترانزیتی مناطق آزاد
  • برپایی آموزش های اشتغال محور در ندامتگاه چابهار
  • شماره پانزدهم هفته نامه چابهار تایمز
  • دستورات ویژه رئیس جمهور برای ساماندهی حاشیه نشینی چابهار

چابهار به هاب توزیعی منطقه تبدیل می‌شود

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/12/09 | تعداد بازید :2552
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار بابیان این‌که چابهار به هاب توزیعی منطقه تبدیل می‌شود، گفت: در وهله اول استقرار واحدهای تولید و فرآوری محصولات غذایی در منطقه آزاد چابهار برای تأمین بازارهای ایران و افغانستان پیش‌بینی‌شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار عبدالرحیم کردی شامگاه سه‌شنبه در جمع سرمایه‌گذاران همایش "فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سواحل مکران" اظهار داشت: در یک دهه اخیر به دلیل اتفاقاتی که در خلیج‌فارس هم‌چنین تحولاتی که در حوزه قیمت تمام‌شده و هزینه‌های حمل‌ونقل اتفاق افتاده، آرایش منطقه در حال تغییر است.

وی افزود: بخش عمده فعالیت‌های اقتصادی تولیدی از حوزه خلیج‌فارس در حال جابه‌جایی به دریای عمان هستند چراکه دریای عمان و بنادر اطراف آن بهترین و مطمئن‌ترین مسیر برای پیوند دادن دو بازار مهم شامل بازارهای شرق اروپا، قفقاز و آسیای میانه و بازارهای نوظهور و در حال جهش شرق آسیا و خاور دور هستند.

کردی تصریح کرد: ایران نیز برای این انتقال خودش را از سال‌ها قبل آماده کرده است و دولت توسعه سواحل مکران را در دستور کار قرار داده؛ بر همین مبنا طرح‌های بزرگ اقتصادی همچون راه‌آهن، توسعه بندر، انتقال گاز و...در حال‌ احداث در طول سواحل مکران هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: منطقه آزاد چابهار نیز متناسب با زیرساخت‌هایی که در طول سواحل مکران در حال اجراست، مأموریت‌هایی را برای خود در نظر گرفته که عمده‌ترین آن استقرار صنایع مادر همچون فولاد و پتروشیمی با ظرفیت تولید بیش از 30 میلیون تن در سال است و انتظار داریم بخشی از این صنایع در یک بازه زمانی 24 ماهه هم‌زمان با رسیدن گاز به چابهار شکوفا و به‌بهره‌برداری برسند.

وی با برشمردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار گفت: فرصت‌هایی که هم‌اکنون ما در منطقه تعریف کردیم مبتنی بر مزیت‌های رقابتی منطقه است؛ چابهار و کنارک هاب صید کشور است بنابراین استقرار صنایع شیلاتی وابسته برای تولید، پرورش و فرآوری محصولات شیلاتی را در دو پارک بزرگ شیلاتی در منطقه پیش‌بینی کردیم و بر مبنای شیوه‌های نوین تکثیر و پرورش آبزیان درحال‌توسعه آن‌ها هستیم.

کردی با بابیان این‌که چابهار به هاب توزیعی منطقه تبدیل می‌شود، گفت: با توجه به مزیت‌های رقابتی که ما در منطقه داریم و هم‌چنین دسترسی آسانی که بازارهای آسیای میانه و شرق اروپا داریم ایجاب می‌کند که چابهار به هاب تولید و توزیع محصولات غذایی این‌ بازارها تبدیل شود، بنابراین در وهله اول با توجه به تمایل شدید افغان‌ها تأمین بازارهای افغانستان و بخشی از بازارهای داخلی را پیش‌بینی کردیم و همین حالا بیش از 70 واحد تولید محصولات غذایی در منطقه مستقر شدند و بخشی هم در حال ساخت هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: یکی از اتفاقات خوبی که در منطقه در حال رخ دادن است تغییر رویکرد از تجارت به سمت تولید است؛ سال گذشته 197 قرارداد سرمایه‌گذاری امضا کردیم و امسال هم بیش از 900 درخواست سرمایه‌گذاری داشتیم؛ 240 طرح اقتصادی به تصویب رسیده و فقط در حوزه صنعت در 9 ماهه نخست امسال بیش از دو و نیم برابر نسبت به پارسال صدور پروانه‌های ساخت واحدهای صنعتی داشتیم.

وی بابیان این‌که برای حمایت از سرمایه‌گذاران فرآیند واگذاری زمین برای سرمایه‌گذاری در حوزه تولید فرآیندی کمتر از یک‌ماهه دارد، اضافه کرد: واردات مواد اولیه برای واحدهای تولیدی منطقه در 9 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 600 درصد رشد داشته است؛ همه این‌ها یعنی یک خیز توسعه‌ای در منطقه در حال انجام است.

به گزارش تسنیم همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سواحل مکران از 6 تا 7 اسفندماه با حضور شخصیت‌های برجسته بین‌المللی خصوصی و دولتی در برج میلاد تهران آغاز شده بود و شرکت کنندگان در پایان همایش برای آشنایی میدانی با ظرفیت‌‌های سرمایه‌گذاری این سواحل امروز وارد چابهار شدند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل