جدیرترین اخبار :
  • بازگشت اقتدار به مناطق آزاد با دستور ریاست محترم جمهور
  • جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی از اهداف ما است
  • عضو جدید هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار منصوب شد
  • قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد اصلاح شود
  • پیشنهاد ایران برای استقرار دفتر تجاری بخش خصوصی هند در چابهار

فرش قرمز برای ورود سرمایه‌گذاران به منطقه آزاد چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 1/03/18 | تعداد بازید :212
معاون اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه روند ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار بسیار کوتاه است گفت: قابلیت اجرای طرح‌های مختلف اقتصادی در این منطقه که به پایتخت دریایی ایران شهرت یافته است وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از ایرنا، محمد هدایی روز دوشنبه در نشستی مجازی با حضور سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی با اشاره به اقدامات انجام شده در منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور طی سال‌های گذشته با موانع و مشکلات متعددی موجه بودند، اما طی سه سال گذشته تلاش‌های زیادی به‌صورت برنامه‌محور، با تحقیق و مطالعه و پیش از انجام هر اقدامی انجام شده است که خوشبختانه اتفاقات مثبتی در این مسیر رقم خورده است.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان با نرخ دلار« ۲۵ هزار تومان » پروژه‌هایی در حال اجرا داریم که در مرحله عملیات ساخت، نصب و تجهیز در منطقه آزاد چابهار هستند.

هدایی در بحث فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار بیان داشت: اکنون در این منطقه طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران مختلف را کنار هم داریم و امکانات مناسب برای هر فعالیتی در طرح تفصیلی، پیش‌بینی شده است و قابلیت اجرای آن‌ها وجود دارد.

وی با اشاره به همجواری منطقه آزاد چابهار به آب‌های اقیانوسی اضافه کرد: همواره تاکید ما برراه اندازی صنایع آب‌بَر بوده که به دریا نزدیک باشند و در عین حال با شرایط اقلیمی و آب و هوای گرم چابهار سازگار باشند.

معاون اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار همچنین با اشاره به وجود زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه شیلات گفت: عرصه سرمایه‌گذاری در بخش تاسیسات دریایی مرتبط با شیلات همچون پرورش ماهی در قفس، هنوز جای کار دارد و با توجه به این که بخش زیادی از منطقه آزاد چابهار در مجاورت «خلیج چابهار» واقع شده و آب‌های آرامی دارد، ظرفیت مناسبی برای اجرای طرح‌های شیلاتی به شمار می‌رود. به گفته وی؛ پرورش میگو، فرآوری محصولات شیلاتی و بسته‌بندی آنها و احداث سردخانه، از دیگر پروژه های حوزه شیلات هستند که با توجه به ظرفیت منطقه، فرصت بکر و کم‌نظیری برای سرمایه‌گذاری است.

هدایی با اشاره به تقویت حوزه اقتصادی منطقه با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بندری و ایجاد زیرساخت‌های ترانزیتی اظهار داشت: در حوزه حمل و نقل و ترانزیت می‌توان بسیار امیدوارانه کار کرد، چرا که در حال حاضر، بندر شهید بهشتی که از بزرگترین بنادر کشور به لحاظ وسعت به شمار می‌رود، از پتانسل بالایی برخوردار است و مسلما می‌توان کارهای زیادی در این حوزه انجام داد.

وی تصریح کرد: ظرفیت بندر شهید بهشتی حدود هشت میلیون تُن است که این ظرفیت با طرح‌های توسعه فاز ۲ و سه، تا حدود بیست میلیون تُن افزایش خواهد یافت و قطعا توجه به آن می‌تواند حجم قابل توجهی از فرصت‌های کار و اشتغال و کسب درآمد را به دنبال داشته باشد.

معاون اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار افزود: محدودیتی برای جذب سرمایه‌گذار نداریم، مگر این که در برخی مواقع، منع قانونی وجود داشته باشد.

وی درخصوص شرایط واگذاری زمین در منطقه آزاد چابهار هم بیان داشت: در این منطقه، سه روش برای واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران تعیین شده است، در روشی که برای سرمایه‌گذاران بنگاه‌های کوچک، ایده‌ال است، ابتدا یک درخواست از طرف سرمایه‌گذار در سامانه سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ثبت می شود و خلاصه‌ای از طرح توجیحی نیز به پیوست درخواست ارسال می‌شود و پس از آن یک فرآیند اداری داخلی را طی می‌کند و درنهایت، کمیسیون اقتصادی، طرحِ مورد نظر سرمایه‌گذار را تایید می‌کند.

هدایی یادآور شد: بعد از تایید طرح، متقاضی می‌تواند با انتخاب یکی از سه روش «اجاره» «واگذاری حق انتفاع» و «واگذاری به شرط اجرا و تکمیل» فعالیت خود را آغاز کند.

وی تصریح کرد: معمولا توصیه ما به سرمایه‌گذاران، انتخاب روش واگذری حق انتفاع است، به این دلیل که بعد از تصویب طرح با رقمی بسیار ناچیز، زمین به‌طور اختصاصی برای سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی درنظر گرفته می‌شود.

معاون اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار اضافه کرد: حق انتفاع زمین به مدت ۲ سال به فعالان اقتصادی اعطا می‌شود و به آن‌ها این اختیار داده می شود تا در بازه زمانی ۲ یا سه ساله، پروژه خود را اجرا و به بهره‌برداری برسانند و بعد از آن، قرارداد به قرارداد واگذاری تبدیل می‌شود و از زمان آغاز قرارداد واگذاری، امکان خرید زمین به‌صورت اقساطی برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی فراهم می‌شود.

وی تاکید کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار همواره به دنبال ایجاد جذابیت‌ها و مشوق‌های لازم در راستای فراهم کردن بهترین شرایط برای حضور سرمایه‌گذاران و افزایش تولید و اشتغال است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل