جدیرترین اخبار :
  • رویداد شتاب چابهار برگزار شد
  • اطلاعيه دعوت به مشاركت در «بورس بین‌الملل مناطق آزاد» منتشر شد
  • تقویت دیپلماسی با هم‌افزایی مزیت‌ ترانزیتی مناطق آزاد
  • برپایی آموزش های اشتغال محور در ندامتگاه چابهار
  • شماره پانزدهم هفته نامه چابهار تایمز

نجات گونه درحال انقراض گاندو در منطقه آزاد چابهار

گردشگری | تاریخ خبر : 1/04/22 | تعداد بازید :880
گاندوهای ایرانی دیگر نگرانی از بابت انقراض نسل شان نخواهند داشت چرا که با ورود یک شرکت دانش بنیان ایرانی به عرصه تکثیر و پرورش این گونه، دیگر نگرانی نسبت به انقراض نسل این موجود کمیاب معنی ندارد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از ایرنا،این روزها مرکز تکثیر و پرورش گاندوهای ایرانی در منطقه آزاد چابهار شاهد تولد چندین تخم متعلق به گاندوهای والدی است که نگرانی ها از بابت انقراض نسل شان، آنها را در لیست حیوانات رو به انقراض در ایران قرار داده بود. 
حالا با ورود یک شرکت دانش بنیان به عرصه و تأسیس مرکزی برای تکثیر و پرورش گاندو با نام فارسی تمساح مردابی یا همان کروکودیل مردابی، نگرانی ها از بابت نابودی نسل یکی دیگر از حیوانات رو به انقراض ایرانی محو شده است و می توانیم امید داشته باشیم که گاندوی ما به زودی از لیست حیوانات رو به انقراض بیرون بیاید. 

گاندو از نظر جمعیتی رو به انقراض است

یکی از پژوهشگران مرکز تکثیر و پرورش تمساح پوزه کوتاه ایرانی (کروکودیل مردابی) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: از سال ۹۷ احداث مزرعه شروع شد و تقریباً تا سال ۱۴۰۰ ساخت و ساز و احداث آن طول کشید و از ۱۴۰۰ به صورت رسمی کار را روی موضوع اصلی که تکثیر و پرورش گاندوها بود شروع کردیم. 
الهام آبتین ادامه داد: ابتدا ساماندهی استخر کروکودیل ها و فراهم کردن جای مناسب برای موضوع تکثیر و پرورش شان انجام شد که باید بگویم تمام کشورهایی که تمساح دارند کار تکثیر و پرورش آن را انجام می دهند چرا که کروکودیل ها جزو گونه های حمایت شده هستند و گونه ما نیز به دلیل جمعیتی، رو به انقراض است که از نظر قوانین بین المللی نیز یک گونه حمایت شده به حساب می آید.
به گفته وی؛ این گونه تمساح موجود در سیستان و بلوچستان و با نام محلی گاندو در جهان نادر است و در اشل کشوری این نوع کروکودیل یا تمساح یک گونه در خطر انقراض است، چرا که در منطقه باهوکلات و رودخانه سرباز در محدوده شهرستان چابهار و مناطق اطراف به دلیل خشکسالی های پی در پی و سیلاب های فصلی، زیستگاه این تمساح ها همیشه از بین می رود.
وی با بیان اینکه در طبیعت درصد کمی از تخم ها تبدیل به نوزاد می شوند. گفت: کاری که ما باید انجام دهیم این است که موفقیت تولید مثلی گونه را به ۱۰۰ نزدیک کنیم و ما در طبیعت که تخمین زدیم، متوجه شدیم فقط ۱۰ درصد از تخم ها تبدیل به نوزاد می شوند و از این نوزادهایی هم که به دنیا می آیند، یک تعدادی نارس هستند و تعدادی هم اصلاً با موفقیت تفریخ (باز شدن تخم توسط نوزاد) نمی شوند و تعداد دیگری هم همان موقعی که به دنیا می آیند از بین می روند و نهایتاً درصد خیلی کمی از نوزدان ممکن است تبدیل به تمساح والد شوند.

 


کارشناس فنی شرکت دانش بنیان پژوهان آراشید مکران منطقه آزاد چابهار ادامه داد: در مزارع تکثیر کروکودیل تقریبا ۹۰ درصد تخم ها را می توانیم به نوزاد تبدیل کنیم و ما در مزارع پرورشی و تکثیر و پرورش برای گونه های بویژه در حال انقراض، موفقیت تولید مثلی را باید به ۱۰۰ نزدیک کنیم.
وی افزود: با کاری که ما امسال انجام دادیم حدوداً ۲۰ درصد جمعیت موجود در طبیعت تمساح را در این مزرعه داریم که می توانیم بگوییم در حال حاضر از نظر علمی ایران در زمره کشورهایی است که می تواند این گونه را تکثیر و پرورش کند و این یعنی ما در ایران برای اولین بار توانستیم یک گونه در خطر انقراض را با کاری که انجام دادیم نجات بدهیم. 

آبتین با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک نگرانی از بابت انقراض گاندو دیگر وجود نخواهد داشت افزود: جمعیت موجود در مرکز تکثیر و پرورش گاندو منطقه آزاد چابهار، اکنون یک بانک ژن مناسب برای این گونه محسوب می شود و اینها پشتیبان جمعیتی که در طبیعت هستند نیز به حساب می آیند و این یعنی ما هم می توانیم آنتی ژن گونه را حفظ کنیم و هم می شود برای ترمیم جمعیت گاندوها از آن استفاده کرد و باید بگویم بنابراین هدف مزرعه تکثیر و پرورش تمساح (نجات گونه از خطر انقراض) نیز برآورده شده است.
وی ادامه داد: حالا دیگر هرگونه نگرانی ما در زمینه انقراض گاندوها منتفی است و با احتساب این موارد می توانیم امید داشته باشیم که طی ۲ تا سه سال آینده دیگر نگرانی از بابت انقراض این گونه در کشور وجود نخواهد داشت و با حمایت‌هایی که در سطح ملی و بین‌المللی دریافت خواهیم کرد، اتفاقی را رقم خواهیم زد که این گونه به سرنوشت بقیه مواردی که در لیست حیوانات در حال انقراض ایرانی هستند دچار نشود.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل