جدیرترین اخبار :
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
  • هند: چابهار مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای میانه است
  • نشریه دیپلمات: بندر راهبردی چابهار ایران به انقلاب تجاری در منطقه منجر می‌شود

چابهار مسیری امن و کوتاه برای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب

اقتصادی | تاریخ خبر : 95/04/24 | تعداد بازید :2444

وزیر امور خارجه ایران بر توجه ویژه به ایمنی و امنیت دریایی و جلوگیری از دزدی دریایی تاکید کرد و بندر چابهار را مسیری امن و کوتاه برای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب خواند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعی چابهار به نقل از روابط عمومی وزارت امور خارجه، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان در راس هیاتی به نمایندگی از رئیس جمهور ایران در اولین اجلاس سران اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) که با حضور سران کشورها و دولت‌های عضو ١٧ اسفند ٩٥ در جاکارتا افتتاح گردید، شرکت کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در سخنان خود همکاری در قالب اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند را فرصتی مغتنم برای همکاری و پیشرفت اعلام و اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت های فراوانی برای تقویت ارتباطات دریایی و برقراری ارتباطات چندوجهی منطقه آیورا با سایر بازارهای منطقه ای و جهانی برخوردار است.

وی در ادامه ضمن اشاره به موقعیت راهبردی بندر چابهار برای برقراری ارتباط میان اقیانوس هند و خلیج فارس، غرب و مرکز آسیا، قفقاز و اروپا و همچنین با یادآوری برگزاری اولین اجلاس روسای مناطق آزاد سازمان مذکور در اردیبهشت ماه سال جاری در چابهار، این بندر را مسیری امن و کوتاه برای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب دانست و بر اهمیت آن تاکید کرد.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به اینکه 80 درصد تجارت جهانی از مسیر دریا و از طریق کشتی انجام می شود به اهمیت موضوع ایمنی و امنیت دریایی، به عنوان یکی از اولویت های آیورا، اشاره کرده و لزوم توجه ویژه به افزایش ایمنی و امنیت از یک سو و جلوگیری از آلودگی دریا از سوی دیگر را خاطر نشان ساخت.

ظریف در بخش پایانی سخنان خود، اقتصاد مقاومتی و پایدار را نیازمند همکاری در تمامی سطوح زیرمنطقه ای، منطقه ای و بین المللی دانست و آیورا را فرصتی منحصر بفرد و چارچوبی مستحکم برای تقویت هر چه بیشتر روابط اقتصادی میان کشورهای عضو دانست.

پس از پایان اجلاس، کنفرانس مطبوعاتی با حضور روسای قبلی، فعلی و آتی سازمان برگزار گردید. اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند متشکل از ٢١ عضو (کشورهای حاشیه ای اقیانوس هند از ٣ قاره آسیا، آفریقا و اقیانوسیه) و ٧ کشور غیرمنطقه ای بعنوان شریک گفتگو با این اتحادیه می باشد.

شایان ذکر است نخستین اجلاس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) با هدف افزایش سطح همکاری‌ کشورهای شرکت کننده در زمینه‌های تجارت، امنیت دریایی، تسهیل تجارت و سرمایه گذاری در بخش‌های شیلات، لجستیک، افزایش تعاملات آکادمیک و علمی، تعامل‌های فرهنگی و گردشگری، با همکاری و مشارکت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، وزارت امور خارجه، استانداری سیستان و بلوچستان و سازمان منطقه آزاد چابهار روزهای 30 و 31 اردیبهشت 95 در منطقه آزاد چابهار برگزار شد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل