جدیرترین اخبار :
  • کاهش واردات افغانستان از پاکستان؛ چابهار جایگزین می‌شود
  • شناسایی چالش‌ها و فرصت‌ها
  • سواحل اقیانوسی چابهار؛ رویای موج‌سواران
  • توسعه اقتصادی؛ نقش تعیین‌کننده دانشگاه‌ها
  • دیدار عیدانه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از قطب سوم پتروشیمی
امیر مقدم؛

چابهار، سرزمین فرصت‌هاست

اقتصادی | تاریخ خبر : 2/02/19 | تعداد بازید :486
یادداشتی از امیر مقدم، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در آستانه اکسپوی 2023 ایران؛

صاحبان سرمایه‌ و فعالان بخش خصوصی دقیق‌ترین برنامه‌نویسان و تحلیل‌گران اقتصادی‌اند، فرصت‌های اقتصادی را به خوبی می‌شناسند و به استناد داده‌ها، برنامه‌ها و روندها، چشم‌انداز یک مقصد را ترسیم می‌کنند و در نهایت سرمایه و انرژی خود را به سوی آن گسیل می‌دارند. نظر به همین اصل بنیادی، باید آینده چابهار را روشن دید؛ چراکه حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد چابهار طی یک دهه گذشته همواره صعودی بوده است.

***

توسعه چابهار، ابعادي فراتر از منطقه و حتي سطح ملي دارد و بدیهی است توسعه چابهار در ابعاد بين‌المللي اثرگذار خواهد بود. تغيير ساختارهاي اقتصادي دنيا و برجسته‌تر شدن اهميت حمل‌ونقل و دسترسي به كانون‌هاي جمعيتي، ظرفيت‌هاي چابهار را بيش از گذشته نمايان كرده و اقتصادهاي بزرگ دنيا به نوعي به دنبال حضور در منطقه و بهره بردن از اين ظرفيت‌ها هستند. چنانكه مطالعات در برنامه‌هاي بلندمدت كشور چين به عنوان قطب اقتصادي جهان مويد اين نكته است كه اين كشور تمام برنامه‌ها و چشم‌اندازهاي خود را بر پايه برنامه عظيم جاده و كمربند استوار كرده‌ است. يعني آنچه در سال‌هاي پيش‌رو به يك كشور قدرت مي‌دهد، اتصال به محورهاي مواصلاتي بين‌المللي است. بنابراين هر گونه بهبود در زيرساخت‌هاي حمل‌ونقلي چابهار، مي‌تواند ارزش افزوده اقتصادي مطلوبي را عايد كشور كند.

و اما امروز چابهار؛ امروز در رابطه با چابهاري صحبت مي‌كنيم كه بندرش در حال فعاليت بوده و راه‌آهنش در شرف بهره‌برداري است؛ در عين حال انبوهي از پروژه‌‌هاي محرك اقتصادي در چابهار در حال شكل گرفتن است. به عنوان نمونه در حوزه صنايع بزرگ تنها بحث راه‌‌اندازي فولاد وپتروشيمي مطرح نيست، بلكه صحبت از زنجيره‌ و صنايع پائين‌دستي است كه حول فولاد و پتروشيمي شكل مي‌گيرد. به عبارتي ديگر فولاد و پتروشيمي نه تنها خود منشاء تحول و توسعه اقتصادي در چابهار خواهند شد كه بستر توسعه سرمايه‌گذاري در صنايع كوچك به مقياسي وسيع را فراهم مي‌كنند. چابهار آينده، يك چابهار صنعتي و تخصصي است كه در چند حوزه مختلف تبديل به هاب و قطب شده است. صنايعي در اين چابهار رشد مي‌كنند، در قالب خوشه‌ها و زنجيره‌هاي بزرگ هستند.

علاوه بر اين نگاه صنعتي، چابهار يك شهر امن، آرام و پاك براي زندگي خواهد بود. چراكه همزمان با توسعه صنعتي و اقتصادي، جمعيت چابهار به شكل قابل توجهي رشد خواهد كرد و در نتيجه چابهار بايد شهري با امكانات و زيرساخت‌هاي مناسب آموزشي، فرهنگي، رفاهي و بهداشتي باشد كه كيفيت زندگي را بهبود ببخشد. برنامه‌هاي چابهار هم براي پاسخگويي به نيازهاي آتي شهر و صنايع طراحي شده و با اندك تسهيل و هم‌افزايي بيشتر داخلي مي‌توان چابهار را به قطب تجاري، توليدي و ترانزيتي جهان تبديل كرد كه منافعش اقتصاد كشور را هم در ابعاد كلان منتفع مي‌كند.

چابهار چنان ظرفيت‌هاي عظيمي دارد كه دير يا زود به مركز تجارت شرق و غرب جهان بدل خواهد شد و اين مهم حتمي است. ليك مطلوب‌‌تر است با نگاهي ملي، مقدمات تحقق آن را فراهم كنيم تا هم هر چه سريع‌تر منافع آن متوجه كشور شده و هم اينكه چشم‌انداز چابهار به محقق شود و چهره‌اي متفاوت و توسعه‌يافته را براي سواحل مكران رقم بزند.

امروز و همزمان با برگزاری اکسپوی 2023 فرصتی تماس دوباره بخش خصوصی با تنها بندر اقیانوسی ایران فراهم آمده است؛ فرصتی که طی آن فرصت‌های سرمایه‌گذاری به ارزش 700 میلیون یورور به فعالان بخش خصوصی ارائه خواهد شد. همانطور که ذکر آن رفت، چابهار امروز در مسیر توسعه است و چنین رویدادهایی، فرصت تبادل‌نظر و روشنگری پیرامون ابعاد این مسیر است. تردیدی نیست فعالان واقعی بخش خصوصی و صاحبان اندیشه درست اقتصادی، بخواهند در چابهار آینده، جایگاهی مطلوب داشته باشند. جایگاه فردا از مسیر سرمایه‌گذاری امروز حاصل خواهد شد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل