جدیرترین اخبار :
  • ورود لوازم خانگی کره ای به کلیه مناطق آزاد ممنوع است
  • بزرگراه چابهار کنارک طی چهار قطعه در حال احداث است
  • برگزاری دوره های آموزشی در مدرسه عالی و صنایع خلاق مکران منطقه آزاد چابهار
  • گام‌های هند برای عملیاتی شدن بندر چابهار
  • برگزاری دوره های آموزشی کارگاههای کوچک ، تحولات بزرگ در چابهار

دو پارک ویژه گردشگری در منطقه آزاد چابهار احداث می‌شود

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/04/02 | تعداد بازید :3565
معاون فنی و زیربنایی منطقه آزاد چابهار گفت: منطقه آزاد با هدف افزایش زیرساخت‌های گردشگری در بندر چابهار، دو پارک ویژه گردشگری احداث می‌کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار حمیدالله بلیده‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درچابهار اظهار داشت: بندر چابهار با وجود برخورداری از آب‌وهوای مطلوب بندری، موقعیت ویژه‌ و جاذبه‌های گردشگری طبیعی و جانوری متنوع فراوان به دلیل نبود زیرساخت سهمی چندانی از سبد گردشگری ایرانیان و خارجیان ندارد.

وی بابیان این‌که گردشگران ایرانی به دلیل نبود زیرساخت دیگر بنادر و جزیره‌های کشور را برای گردشگری نسبت به چابهار ترجیح می‌دهند، افزود: چابهار با بیش از 2 میلیارد نفر از جمعیت کشورهای حوزه اقیانوس هند هم‌مرز است، گردشگران این کشورها مرتب برای سفر و تفریح به بنادر مختلف حاشیه عمان و حتی آن‌سو تر حاشیه خلیج‌فارس می‌روند،ما اگر بتوانیم چابهار با افزایش زیرساخت،تبلیغات و برندیگ در سبد گردشگری این گردشگران بیاوریم کار مهمی انجام دادیم. جاذبه‌های طبیعی و دریایی چابهار به‌گواه کارشناسان گردشگری بسیار جذاب‌تر دیگر بنادر همسایه داخلی و خارجی است.

عضو هیئت‌ مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: در یک برنامه مدون زیربنایی، افزایش زیرساخت‌های تفریحی و اقامتی منطقه چابهار را در دستور کار قراردایم، ما در منطقه تنها 2 هتل ویژه گردشگری داریم و قاعدتاً درخور چابهاری با این اهمیت نیست. در سال گذشته و اوایل سال جاری قرارداد احداث 5 هتل در قالب‌های مختلف ستاره‌ای و 9 هتل‌آپارتمان را با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی منتقد کردیم.

بلیده‌ای اضافه کرد: تخصیص زمین به این سرمایه‌گذاران صورت گرفته و برخی عملیات احداث را شروع و برخی نیز در 6 ماهه اول سال شروع می‌کنند، این هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌ها که قالب‌های مختلف ستاره‌ای درمجموع در مدت 2 الی 3 سال ساخته می‌شود تا جوابگوی گردشگران با دهک‌های مختلف درآمدی باشد.

معاون زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: هم‌زمان با احداث این زیرساخت‌های اقامتی، افزایش زیرساخت‌های تفریحی را هم در دستور کار قرار دادیم؛ در وهله اول از درآمد‌های سازمان و در وهله دوم از مشارکت سرمایه‌گذاران دو پارک ویژه گردشگری و کمپینگ درمجموع به مساحت 120 هکتار در مدت سه سال در منطقه آزاد چابهار ساخته می‌شود.

وی اضافه کرد: در این پارک‌های ساحلی محوطه‌های مختلف کمپینگ، شنا، ورزش، رستوران و اقامتگاه احداث می‌شود، بخشی از عملیات احداث دو پارک بانام‌های پارک بلوچ به مساحت 90 هکتار و پارک لیپار به مساحت 30 هکتار ساحلی و مشرف بر اقیانوس تا پایان سال کامل می‌شود.

بلیده‌ای گفت: برای پارک ساحلی لیپار در مجموع 20 میلیارد تومان اعتبار دیده‌ شده و بخشی از آن‌هم با 4 میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال ساخته می‌شود؛ درمجموع پارک 30 هکتاری ساحلی لیپار در مدت 2 الی 3 سال ساخته می‌شود. عملیات احداث 12 هکتار از پارک بلوچ نیز با 5 میلیارد تومان اعتبار به‌زودی به مرحله مناقصه می‌رود و آغاز می‌شود؛ پارک بلوچ هم درمجموع در 3 سال ساخته می‌شود.

عضو هیئت‌ مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به تمایل ویژه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری چابهار تأکید کرد: برای مشارکت این سرمایه‌گذاران و افزایش زیرساخت‌های گردشگری یک پیکره ویژه گردشگری ساحلی به مساحت 2 هزار و صد هکتار در منطقه آزاد چابهار اختصاص‌یافته و فعلاً در مرحله مطالعه برای تعریف بسته‌های گردشگری سرمایه‌گذاری در آن ازجمله اقامتگاه‌ها،پارک‌های آبی و ساحلی و ...است؛ بسته‌های تفریحی و اقامتی که در این پیکره پس از مطالعه تعریف می‌شود به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود.

بلیده‌ای خاطرنشان کرد: با دو مجموعه سرمایه‌گذاری داخلی هم برای احداث دو مجموعه تفریحی، اقامتی و توریستی شامل هتل، ویلا، پارک آبی، رستوران و کشتی‌های تفریحی هرکدام به ارزش بیش از 200 میلیارد تومان به توافق رسیدم که ان‌شاءالله روند احداث این دو مجموعه نیز به‌ زودی آغاز می‌شود.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل