جدیرترین اخبار :
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
  • هند: چابهار مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای میانه است
  • نشریه دیپلمات: بندر راهبردی چابهار ایران به انقلاب تجاری در منطقه منجر می‌شود

امریکا باید "منافع هند" در ایران را در نظر بگیرد

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/04/19 | تعداد بازید :1904
یک روزنامه معتبر هندی با تاکید بر موضع مستقل دهلی نو در سیاست خارجی نوشت:هند در ایران دارای منافع زیادی است و باید واشنگتن منافع هند در ایران را در نظر بگیرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از خبرگزاری میزان، هندوستان تایمز در ادامه این مطلب اضافه کرد:درخواست آمریکا از کشورها برای توقف واردات نفت از ایران تا چهار ماه آینده ،بازارهای جهانی را آشفته کرده، به گونه ای که حتی متحدان این کشور را در شرایط سخت قرار داده است.

به نوشته این روزنامه ،پس از مطرح شدن این مواضع سخت آمریکا علیه ایران، هند در ماه جاری فرصت خواهد داشت تا مسائل مربوط به ایران را در سفر یک هیات آمریکایی متشکل از مقامات وزارت خارجه و خزانه داری مطرح کند.
پافشاری آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و نارضایتی شدید برخی متحدان آمریکا مانند هند شده است.

یک مقام عالیرتبه آمریکایی اعلام کرد واشنگتن به صورت موردی با کشورهایی که واردات نفت از ایران را کاهش دهند ،همکاری می کند.

نرم تر شدن موضع آمریکا،باعث شده که دهلی نو خود را برای گفت وگو با مقامات آمریکایی برای دریافت معافیت هایی برای خرید نفت ایران ترغیب کند.

دولت پیشین آمریکا معافیت هایی برای هند و چین که از مشتریان بزرگ نفت ایران هستند در نظر گرفته بود.
روزنامه هندوستان تایمز در ادامه نوشت مقامات هندی به رغم فشار آمریکا اعلام کرده اند که ایران همچنان به عنوان یک کشور همسایه نزدیک اهمیت زیادی برای هند دارد.

مقامات آمریکا باید به این نکته توجه کنند که صرف نظر از مواضع قبلی هند در مورد برنامه هسته ای ایران که منجر به رای علیه ایران در مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل شد، دولت دهلی نو در حال حاضر قصد ندارد در کوتاه مدت وابستگی خود را به ایران به عنوان تامین کننده انرژی قطع کند.

این نشریه در ادامه نوشت:چین نیز به عنوان یکی از خریداران نفت ایران اعلام کرد در زمانی که ترامپ یک جنگ تجاری علیه این کشور به راه انداخته به هیچ عنوان واردات نفت از ایران را قطع نمی کند.

هفته گذشته،'نیکی هیلی' نماینده آمریکا در سازمان ملل در گفت و گو با 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند در دهلی نو به وی اعلام کرد آمریکا با هند برای توسعه بندر چابهار ایران به عنوان یک کریدور حمل و نقل که می تواند به افزایش تجارت افغانستان منجر شود همکاری می کند.

منبع خبر: میزان

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل