جدیرترین اخبار :
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
  • هند: چابهار مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای میانه است
  • نشریه دیپلمات: بندر راهبردی چابهار ایران به انقلاب تجاری در منطقه منجر می‌شود

تاکید عبدالله و روحانی بر گسترش روابط افغانستان-ایران و افزایش فعالیت بندر چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/07/03 | تعداد بازید :2043
سخنگوی ریاست اجرایی دولت افغانستان اعلام کرد که «عبدالله» رئیس اجرایی این کشور و «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از خبرگزاری تسنیم، «مجیب الرحمان رحیمی» سخنگوی ریاست اجرایی دولت افغانستان اظهارداشت که در این دیدار دو طرف بر لزوم تقویت همکاری‌های دو جانبه بین ایران و افغانستان تاکید کردند.

وی افزود: عبدالله و رحانی در این دیدار درباره توافقنامه جامع کابل-تهران، مبارزه با تروریسم و استفاده از بندر تجاری چابهار بحث و گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش، عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان بر اهمیت ادامه فعالیت‌های تجاری از طریق بندر چابهار تاکید کرده است.

به دلیل تنش‌های سیاسی افغانستان و پاکستان در چند سال اخیر تجار افغان همواره با مشکلات ترانزیتی روبرو بودند.

ایران، افغانستان و هند در سال 2016 توافقنامه‌ای را امضا کردند که بر اساس آن این کشورها می‌توانند از بندر چابهار برای حمل و نقل کالا استفاده کنند.

اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی، نگرانی‌هایی را درباره بندر چابهار که مسیر حمل و نقل کالا به افغانستان محسوب می‌شود نیز برانگیخته است.

سخنگوی ریاست اجرایی دولت افغانستان گفت: مقامات آمریکایی در گفت‌وگو با عبدالله در مورد استفاده از بندر چابهار نظر مثبتی را ارائه کردند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل