جدیرترین اخبار :
  • توزیع عادلانه زیر ساخت ها به شتاب توسعه چابهار می انجامد
  • اعلام آمادگی ازبکستان برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار/ اراده سیاسی دو کشور بر همکاری و تحول اقتصادی است
  • آتش سوزی در منطقه آزاد چابهار مهار شد
  • با حکم مشاور رئیس جمهور؛ مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار منصوب شد
  • آغاز طرح جمع آوری پسماندهای عادی و عمرانی سطح شهر چابهار
مرتضی بانک:

مناطق آزاد در طرح‌های ریلی و زیرساخت‌های حمل‌ونقلی مشارکت کنند

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/07/08 | تعداد بازید :1037
دبیر شورایعالی مناطق آزاد در مراسم امضا تفاهم‌نامه احداث راه‌آهن جلفا-پلدشت-چشمه تاکید کرد: مناطق آزاد برای تکمیل خطوط ریلی شمال-جنوب، شرق-غرب و ترانزیت ریلی در این مناطق می‌توانند در طرح‌های ریلی و تکمیل زیرساخت‌های حمل‌ونقلی مخصوصاً راه‌آهن مشارکت کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از فرینا مرتضی بانک مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور در مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث راه‌آهن جلفا- پلدشت- چشمه ثریا اظهار داشت: مناطق آزاد برای تکمیل خطوط ریلی شمال-جنوب، شرق-غرب و ایجاد شرایط بهتر ترانزیت ریلی در این مناطق، می‌توانند در طرح‌های ریلی و تکمیل زیرساخت‌های حمل‌ونقلی مخصوصاً ریلی، فرودگاهی و جاده‌ای مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه «یکی از وظایف مناطق آزاد حضور در فعالیت‌ها و توسعه اقتصادی کشور است» افزود: وزارت راه و شهرسازی در بخش ریلی اقدامات ارزشمندی انجام داده است که از جمله آن احداث راه‌آهن چابهار-زاهدان با سرمایه گذاری مشترک طرف خارجی و ایرانی است و امیدواریم هر چه سریع تر به نتیجه برسد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد گفت: با امضای تفاهم‌نامه مطالعات احداث خط ریلی جلفا - پلدشت - چشمه ثریا مناطق آزاد ارس و ماکو به عنوان حلقه واسط با ترکیه از این مسیر قرار می‌گیرند و موقعیت ویژه‌ای برای این دو م نقطه مهم فراهم می‌شود

بانک ادامه داد: انجام این مطالعات با همکاری شرکت راه‌آهن با مسئولیت مستقیم سازمان منطقه آزاد ارس به ماکو انجام خواهد شد و هزینه مطالعات و تأمین اعتبار بر عهده دو منطقه آزاد مذکور است.

وی گفت: امیدواریم با تهیه مدل سرمایه گذاری برای اجرای پروژه بتوانیم حتی سرمایه گذاران را آماده اجرای این پروژه کنند.

مشاور رئیس جمهوری اظهار داشت: این خط با حمایت شرکت راه‌آهن و همکاری دو منطقه آزاد ارس و ماکو به طول ۲۰۰ کیلومتر خواهد بود که می‌تواند مزایای اقتصادی متعددی برای ایران در اتصال با کشورهای همسایه به دنبال داشته باشد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد خاطرنشان کرد: مسیر ریلی ماهشهر - خرمشهر از دیگر پروژه‌های مهم است که با مشارکت شرکت راه‌آهن و منطقه آزاد اروند در حال اجرا است و اگر طبق توافق با کشور عراق خط‌ آهن خرمشهر تا بصره هم اجرایی شود، مجموعه خطوط ریلی پیرامون کشور تکمیل خواهد شد و این به توسعه ترانزیت ریلی منجر می‌شود.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل