جدیرترین اخبار :
  • "آموزش" نخستین گام کوچ بیکاری از سواحل مکُران
  • «سعید محمد» به عنوان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور منصوب شد
  • افتخار آفرینی ساحلی بازان و فوتبالیست‌های تحت حمایت منطقه آزاد چابهار
  • مسئول آموزش انجمن سینمای جوانان چابهار انتخابات شد
  • سفرنامه‌های معاصر بلوچستان 1351 تا 1380

ارائه خدمات ویژه بانکی در مناطق آزاد

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/11/07 | تعداد بازید :886
معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر ارائه خدمات خاص بانک‌ها در مناطق آزاد، گفت: برای ارائه محصولات بانکی، بیمه‌ای و بورسی ویژه مناطق آزاد، رایزنی‌هایی انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار، اکبر افتخاری در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره حمایت از تولید در مناطق آزاد، افزود: تولید شامل یک فرآیند چهار قسمتی است که شامل مجموعه فعالیت‌های پیش از عملیات تولید، حین تولید، پس از تولید و در آخر مجموعه فعالیت‌های پیشتیبانی تولید می شود.
افتخاری گفت: از جمله مجموعه فعالیت‌های پیش از تولید، ایجاد زیرساخت‌های مناسب ‌برای حضور تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران در این مناطق است.

وی افزود: موضوعی که مناطق آزاد را بسیار درگیر کرده، ایجاد زیرساخت مناسب است زیرا به هیچ عنوان امکان دعوت از سرمایه‌گذاران بدون ایجاد زیرساخت لازم وجود ندارد.
افتخاری در ادامه افزود: مناطق آزاد تاکنون حمایت‌هایی نیز از تولید و فعالان تجاری داشته که می‌توان به معافیت‌های قانونی، مساعدت در تصاحب زمین، حمایت های معنوی از جمله اخذ مجوز و حمایت های اداری و ... اشاره داشت.
وی درباره حمایت‌های حین تولید نیز، توضیح داد: برخی اقدامات نیز در جریان تولید انجام می‌گیرد که می‌توان به کاهش ممنوعیت‌ها، تعامل‌ها و سرعت بخشی روند فعالیت‌ها اشاره کرد.

به گفته معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، فعالیت‌های پشتیبانی نیز شامل فعالیت‌های مالی، ارتباط با بخش‌های عملیاتی و اخیرا نیز برنامه ای جدی برای برخی حمایت ها از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی از جمله ایجاد صندوق ضمانت و حمایت از فعالان اقتصادی تدوین شده است.
افتخاری در ادامه به راه اندازی فاز اول پنجره واحد اشاره کرد و افزود: در فازهای بعدی نیز یک پنجره واحد کامل ایجاد خواهد شد تا فعالان اقتصادی بتوانند نیازهای خود را از این طریق پیگیری کنند.

وی در ادامه گفت: همچنین پلتفرم نوینی ایجاد شده تا مناطق آزاد به صورت اعتباری با یکدیگر داد و ستد کنند و به طور حتم مشکلات نقدینگی آنها حل خواهد شد.

تاسیس مرکز نوآوری و فناوری

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تاسیس مراکز نوآوری و فناوری برای فعالیت استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان و شرکت های جدیدالتاسیس را به عنوان یکی دیگر از اقدامات عنوان کرد و افزود: برای بحث تامین مالی نیز برنامه‌ریزی خاصی انجام شده تا سرمایه گذاران بتوانند در زمینه تامین مالی و ارتباط با نهادهای مالی داخلی و بانک ها از روش های نوین تامین مالی استفاده کنند.
افتخاری ادامه داد: در بحث بیمه نیز به دنبال ایجاد بیمه‌نامه‌های خاص مطابق شرایط خاص مناطق آزاد هستیم.

وی درباره وضعیت تسهیلات ویژه مالی، بانک‌ها و همچنین حمایت آنها از تولید، اظهار داشت: موضوع قابل توجهی که وجود دارد این است که در هر اکوسیستمی باید متناسب با آن فضا و محیط برنامه‌ریزی و اقدام شود.
معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد ادامه داد: تاکنون نهادهای مالی در مناطق آزاد به مانند سرزمین اصلی فعالیت کرده‌اند و ظرفیت سازی خوبی برای این فضا ایجاد نشده است. فعالیت‌های بانکی در مناطق آزاد و محصولات بانکی در این مناطق مانند سرزمین اصلی است.
افتخاری افزود: تلاش ما بر این است تا در اکوسیستم مناطق آزاد شرایط خاص این مناطق لحاظ شود و با بانک‌ها، بیمه‌ها و بورس و... نیز رایزنی‌های لازم انجام شده تا محصول‌های خاص برای مناطق آزاد تهیه و ارائه شود.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل