جدیرترین اخبار :
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
  • هند: چابهار مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای میانه است
  • نشریه دیپلمات: بندر راهبردی چابهار ایران به انقلاب تجاری در منطقه منجر می‌شود
یادداشت؛

مناطق آزاد باعث ایجاد امنیت برای کل کشور می‌شود

اقتصادی | تاریخ خبر : 98/08/04 | تعداد بازید :1146
برای مناطق آزاد قوانین جدیدی نوشته نخواهد شد. مناطق آزاد قوانین خاص خود را دارد و این قوانین خارج از سرزمین اصلی است و در موارد مختلف این قوانین کاملا شفاف هستند.

برای مثال در ماده 27 مناطق آزاد اختیار مناطق آزاد با رئیس مناطق آزاد و هیات مدیره آن است و تمامی دستگاه‌هایی که در سرزمین مناطق آزاد هستند خارج از سرزمین اصلی توسط منطقه آزاد مدیریت می‌شوند. در ماده 13 این قوانین آمده است که فعالان اقتصادی از عوارض و مالیات در این مناطق معاف هستند. مالیات بر ارزش افزوده نیز در این مناطق به مدت 20 سال برای حمایت از حضور سرمایه‌گذاران اجرا شده است. اکنون قوانین جدیدی که در دست تدوین است در مورد اصلاح ساختار مالیات بر ارزش افزوده است. در این بخش دو دیدگاه وجود دارد. یک دیدگاه مخالفین مناطق آزاد هستند که اساسا با وجود مناطق آزاد در کشور مخالفت دارند، دیدگاه دیگر در مورد موافقین مناطق آزاد است که بنده جزو موافقین این موضوع هستم. به این علت که مناطق آزاد اساسا برای رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال و نوع ارتباط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشورهای همسایه موثر است و چون مناطق آزاد در کنار مرزها قرار گرفته‌اند این مناطق باعث ایجاد امنیت برای کل کشور خواهد شد.

مناطق آزاد که در سال‌های گذشته طبق قانون در کشور ما ایجاد شده این امر را اثبات کرده که مناطق آزاد تاکنون توانسته‌اند، 25 هزار شغل غیرمستقیم ایجاد کنند ضمن اینکه واحدهای تولیدی و تولیدکنندگان سرمایه‌گذاری‌ها جایگاه‌شان در مناطق آزاد است و ما مشکلی در این زمینه تاکنون برای‌مان ایجاد نشده است. ممکن است ضعف‌هایی در این زمینه وجود داشته باشد اما به این معنا نیست که موجودیت تمامی مناطق آزاد را زیر سوال برد و از مزایایی که برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کنند، چشم‌پوشی کرد.

مناطق تجاری در هر نقطه‌ای از دنیا مشمول یکسری قوانین از جمله قوانین مالیاتی است. اما در بعضی از مناطق حراست شده بندری و غیر بندری به جهت تشویق برای رشد فعالیت تجاری و سرمایه گذاری قوانین به شکلی متفاوت تدوین می‌شود. بر خلاف تصور بسیاری از منتقدان، تمامی فعالیت‌های اقتصادی در این مناطق با اخذ مجوز از سازمان‌های اداره کننده و تحت نظارت انجام می‌پذیرد و اخیراً با اضافه شدن تکالیف فراقانونی مانند ارایه اظهارنامه مالیاتی، استقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی و کنترل مبادلات بازرگانی خارجی مناطق و الزام به انجام رویه ثبت سفارش و حساسیت‌های بی‌شمار دستگاه‌های دولتی و نظارتی بر عملکرد مناطق آزاد (با قصد توجیه ناکامی عملکردشان در سرزمین اصلی) باید اذعان کرد که سخت‌ترین کنترل جهت شفافیت عملکرد در سطح کشور در این مناطق اعمال می‌شود.

کاظم دلخوش- نماینده مجلس شورای اسلامی

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل