جدیرترین اخبار :
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
  • هند: چابهار مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای میانه است
  • نشریه دیپلمات: بندر راهبردی چابهار ایران به انقلاب تجاری در منطقه منجر می‌شود
وزیر اقتصاد هند به وزیر خزانه داری آمریکا:

برای تجارت با افغانستان به بندر چابهار نیاز داریم

اقتصادی | تاریخ خبر : 98/08/11 | تعداد بازید :1296
وزیر اقتصاد هند در دیدار روز جمعه استیون منوچین گفت: موضع خود در مقابل تحریم های ایران را به وزیر خزانه داری امریکا توضیح دادیم. بویژه بر نیاز دهلی نو به ادامه تجارت با افغانستان از طریق بندر چابهار تاکید کردیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار، نشریه "اکونومیک تایمز" روز جمعه نوشت: "نیرمالا سیتارمان "پس از دیدار با استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا گفت که همچنین به دلایل راهبردی ما نیاز داریم که به استفاده خود از بندر چابهار ادامه دهیم.

وزیر اقتصاد هند در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر انتظار هند از آمریکا برای دریافت معافیت از تحریم های ایران گفت: ما نیاز هند به ادامه ارتباط با بندر چابهار برای تجارت با افغانستان را توضیح داده ایم.

وی گفت که هند متعهد به توسعه افغانستان است. در زمانی که پاکستان با استفاده از خاک خود برای تجارت میان هند و افغانستان مخالفت می کند، ادامه استفاده از بندر چابهار برای هند ضرورت دارد.

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا از ۲۵ اکتبر( سوم ابان ) در یک سفر منطقه ای به کشورهایی چون عربستان سعودی، سرزمین های اشغالی، امارات، قطر ، امروز وارد هند شد.

استیون مانچین وزیر خزانه داری آمریکا در سخنانی که نشان دهنده عدم تمایل واشنگتن به اعطای معافیت به هند است اعلام کرد: ما در حال همکاری با متحدان خود برای اطمینان از عرضه کافی نفت در بازارهای جهانی و جبران تحریم های ایران هستیم. ما در مورد این مساله که هند بشدت به انرژی احتیاج دارد حساس هستیم. آمریکا در حال همکاری با هند در زمینه دریافت گاز مایع است.

بندر چابهار ایران برای هند اهمیت زیادی دارد و مهمترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است.
هند با ادامه اختلافات با کشور های همسایه خود از جمله پاکستان و چین تصمیم گرفته است تا یک مسیر جدید برای دسترسی به کشور های غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود در افغانستان محصور در خشکی را گسترش دهد.

فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ ( آذر 1396 ) با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشور های منطقه افتتاح شد.

بندر چابهارکه در دریای عمان قرار گرفته است، دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می کند.

دولت هند متعهد به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل