جدیرترین اخبار :
  • آغاز فراخوان «شناسایی صاحبان ایده و گروه های خلاق و نوآور» در مناطق آزاد کشور
  • منطقه چابهار بهشت آبزی‌ پروری ایران است
  • معاونان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، مهمانان «میز اقتصادی» امروز شبکه خبر
  • پیام مدیرعامل سازمان به مناسبت فرارسیدن دهه فجر
  • مصوبه اخیر هیئت وزیران درباره تسهیل سرمایه گذاری در مناطق آزاد
در گفت‌وگو با اقتصاد۲۴ مطرح شد؛

منطقه آزاد چابهار راهکاری برای توسعه اقتصادی ایران

اقتصادی | تاریخ خبر : 98/11/14 | تعداد بازید :1440
حسن نوروزی گفت: هرچه منطقه آزاد چابهار توسعه پیدا کند عملکرد اقتصادی ما هم با نتایج مثبت‌تری توام خواهد شد. این منطقه می‌تواند جهش خوب و قابل ملاحظه اقتصادی را برای ایران به ارمغان بیاورد.

چندی پیش، نمایندگان مجلس دهم با ۱۳۹ رای موافق با الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار و توسعه این منطقه موافقت کردند.

هرچند منطقه آزاد چابهار دارای ظرفیت‌های فراوانی است، اما به‌نظر می‌رسید گسترش مساحت این منطقه امری ضروری باشد.

حسن نوروزی که از جمله نمایندگانی بود که به الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار رای مثبت داده است به اقتصاد۲۴ گفت: ما در برنامه ششم توسعه، گسترش مناطق آزاد را در بنادر مکران دیده بودیم و همچنین بنای سیاست کلی نظام هم، توسعه متوازن مناطق آزاد است.

وی افزود: با وجود ارتباطی که بین ما و بسیاری از کشور‌های واقع در اوراسیا وجود دارد و از طرفی، اینکه تعدادی از کشور‌های استکباری مرتباً در حال تهدید ایران هستند ما باید کمی بیشتر از گذشته راه‌های ارتباطی خود با کشور‌های مستقل و غیرمتعهد را افزایش دهیم.

نماینده رباط‌کریم و بهارستان تصریح کرد: منطقه آزاد چابهار و بنادر آن، مسلط بر آب‌های آزاد عمان است و ما باید مساحت این منطقه آزاد مهم را گسترش می‌دادیم تا بدین ترتیب بتوانیم هم در صادرات نفت، گاز و کالا‌های داخلی موفق باشیم و هم در واردات برخی محصولات با تکنولوژی بالا روند بهتری را در پیش بگیریم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اظهار داشت: بی‌شک هرچه منطقه آزاد چابهار توسعه پیدا کند عملکرد اقتصادی ما هم با نتایج مثبت‌تری توام خواهد شد. منطقه آزاد چابهار به لحاظ آب و هوایی، جو حاکم بر منطقه و وضعیتی که استان سیستان و بلوچستان دارد می‌تواند جهش خوب و قابل ملاحظه اقتصادی را برای ایران به ارمغان بیاورد و از این‌رو ما در مجلس با علم و آگاهی به این مسائل با گسترش مساحت این منطقه موافقت کردیم.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل