جدیرترین اخبار :
  • انعقاد تفاهمنامه همکاری های مشترک در جهت رفع مشکلات زیرساخت های برق ۳۴ روستای واقع در محدوده منطقه آزاد
  • سفر دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به روسیه
  • مجوز تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد به سراسر سیستان و بلوچستان صادر شد
  • گامی دیگر در راستای مسئولیت اجتماعی
  • مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با استاندار سیستان و بلوچستان دیدار کرد
مرتضی بانک درنشست معاونان فرهنگی اجتماعی مناطق آزاد:

توسعه پایدار در مناطق آزاد بدون مشارکت جامعه محلی محقق نمی شود

اخبار سازمان | تاریخ خبر : 99/07/13 | تعداد بازید :1828
با حضور مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، نشست معاونان فرهنگی، اجتماعی و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی و سازمان های مناطق آزاد کشور در تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مرتضی بانک در این نشست ضمن تشکر از خدمات محمدرضا رستمی در دوره فعالیت اش در معاونت فرهنگی دبیرخانه، یکی از محورهای مهم فعالیت مناطق آزاد را حوزه مهم اثرگذار فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دانست و با تاکید بر مردمی بودن این حوزه گفت: امیدواریم با حضور معاونت جدید حوزه فرهنگی در دبیرخانه شورایعالی شاهد تحرکات جدیدتر و دیدگاه های نوآورانه تر در این حوزه باشیم تا از ظرفیت های و موقعیت های این بخش به خوبی استفاده کنیم.

او ادامه داد: حوزه فرهنگی و اجتماعی از اركان اصلی توسعه اقتصادی است و هیچ توسعه پایدار و فراگیری در جهان شکل نمی گیرد و به اهدافش نمیرسد مگر اینکه در چارچوب برنامه های فرهنگی ـ اجتماعی و در جهت ارتباط قوی تر و جامع تر با مخاطبین اصلی (جامعه محلی) باشد.

مشاور رییس جمهور افزود: فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها و تنوع فرهنگی زیادی که در جامعه ما وجود دارد به توان پایداری مردم کمک شایانی کرده و علیرغم این تنوع فرهنگی، توانسته اتحاد و انسجام مردم را ارتقاء دهد. این تنوع فرهنگی، سابقه و تاریخ سیاسی و اجتماعی و وضعیت خاص ایران در دنیا برخواسته از دیدگاه های فرهنگی و اجتماعی است و مهم ترین شاخص آن اعتقاد به استقلال و تمامیت فرهنگی کشور است.

مرتضی بانک در عین حال تأکید کرد: این جایگاه ویژه در کشور برای ما الزاماتی را فراهم می کند که بدون توجه به آن الزامات در پیشبرد برنامه ها موفق نخواهیم بود. منهای خصوصیات ویژه ایران دیگر کشورها هم در قالب ویژگی های فرهنگی و اجتماعی برنامه های توسعه ای خود را تدوین می کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: ایران در جایگاهی قرار دارد که می تواند با همین فرهنگ غني و مردمي استوار با تكيه بر توان داخلي توسعه درون زا را محقق کند. خصلت جامعه ما علیرغم تنوع فرهنگی و فشارهای خارجی نشان دهنده بلوغ اجتماعی و عمق استراتژیک فرهنگی است.

وی ادامه داد: در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی تاکید داریم که توسعه بدون همراهی جامعه محلي و بدون توجه به ارتقاء موقعیت فرهنگی مردم ثمربخش نخواهد بود. پس نقش معاونت هاي فرهنگی، اجتماعی و گردشگری نقش ویژه ای است. از ظرفیت های مردم باید استفاده کرد و لازم نیست برای آنها برنامه ریزی کنیم بلکه باید بستر را برای برنامه هایی که آنها نیاز دارند فراهم کرده و مشارکت جدی دو سويه با مردم داشته باشیم.

مرتضی بانک به اقدامات انجام شده در بخش های فرهنگی اجتماعی در مناطق آزاد نیز اشاره کرد و گفت: راه اندازی پارلمان بانوان در جزیره کیش و اداره آن توسط مردم و انجام فعالیت های مبتنی بر ظرفیت های جامعه محلی در مناطق آزاد از جمله مواردی است که در مناطق آزاد پیگیری و دنبال می شود.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل