جدیرترین اخبار :
  • ورود لوازم خانگی کره ای به کلیه مناطق آزاد ممنوع است
  • بزرگراه چابهار کنارک طی چهار قطعه در حال احداث است
  • برگزاری دوره های آموزشی در مدرسه عالی و صنایع خلاق مکران منطقه آزاد چابهار
  • گام‌های هند برای عملیاتی شدن بندر چابهار
  • برگزاری دوره های آموزشی کارگاههای کوچک ، تحولات بزرگ در چابهار

شتاب تاجران افغانستان برای جایگزینی بندر چابهار به جای بنادر پاکستان

اقتصادی | تاریخ خبر : 96/11/15 | تعداد بازید :1886
پس از افتتاح نخستین فاز بندر چابهار در دو ماه گذشته، تاجران افغانستان ۸۰ درصد از ترانزیت تجاری خود را از بنادر پاکستان به این بندر انتقال دادند.

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی که تنها حدود دو ماه از افتتاح فاز نخست بندر چابهار می‌گذرد، افغانستان 80 درصد از داد و ستد خود را که پیش از این از طریق بندر گوادر پاکستان انجام می‌داد، به بندر چابهار و بندر عباس در ایران انتقال داده‌ است.

این اقدام که افزایش تعرفه کالاهای صادراتی افغانستان توسط اسلام‌آباد نیز در آن تاثیرگذار بوده به شدت نقش پاکستان در ترانزیت کالاها افغانستان را کاهش خواهد داد.

به گزارش «آسیا تایمز»، رهبران تجاری پاکستانی بر این باورند که حجم تعاملات تجاری در نهایت به سمت بندر استراتژیک چابهار به عنوان نزدیک‌ترین مسیر دریایی ایران به اقیانوس هند متمرکز خواهد شد.

براساس برآوردهای صورت گرفته از زمانی که بندر چابهار تغذیه «کریدور شمال-جنوب» را آغاز کند پنج میلیارد دلار از حجم معاملات افغانستان از طریق این بندر انجام خواهد شد.

این در حالی است که اوایل ماه جاری نیز رئیس اتاق صنعت و تجارت «پیشاور» گفته بود که در چند سال اخیر حجم تعاملات تجاری بین افغانستان و پاکستان از 2.5 میلیارد دلار به 500 میلیون دلار کاهش یافته است.

«زاهدالله شینواری» رئیس اتاق صنعت و تجارت «پیشاور» تنش‌ها بین کابل و اسلام‌آباد را عامل مهم کاهش 80 درصدی معاملات بین این دو کشور دانسته بود.

این مقام پاکستانی افزایش تعرفه بر کالاهای افغانستان توسط اسلام‌آباد و بندر چابهار را از دیگر دلایل کاهش حجم معاملات نام برد.

وی همچنین مدعی شد که هند بسته‌های تشویقی قابل توجهی را برای به تجار افغان پیشنهاد داده است.

شینواری در گفت‌وگو با «آسیا تایمز» گفت: در اقدام مشترک افغانستان نیز دومین کریدور هوایی را افتتاح کرد که این کشور را قادر کرد تا مسیر تجاری مستقیمی بین بمبئی و کابل ایجاد کند.

وی افزود: در نخستین پرواز 40 تن میوه تازه و خشک شده و همچنین گیاهان دارویی به هند صادر شد.

«دارو خان اچکزی» معاون رئیس اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان نیز تصریح کرد به دلیل افزایش تعرفه اقلام تجاری افغانستان توسط اسلام‌آباد از جمله میوه‌های تازه و خشک، سنگ مرمر و گرانیت پاکستان سبب شده تا ترانزیت کالاهای تجار افغان از طریق بنادر ایران صورت گیرد.

وی افزود: سیاست های نادرست به تجارت دوجانبه میان پاکستان و افغانستان آسیب زده و صدمات تجاری فراوانی را در مناطق تجاری بلوچستان و خیبرپختونخوا، دو ایالت از چهار ایالت پاکستان، وارد کرده است.

«ضیاالحق سرحدی» رئیس اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان نیز اظهار داشت به نظر می‌رسد دولت پاکستان پروژه‌های مربوط به «کریدور اقتصادی چین و پاکستان» موسوم به «سی‌پک» را اولویت خود قرار داده و تمام منابع و انرژی خود را صرف تکمیل این پروژه می‌کند.

وی افزود: باعث تاسف است که تجارت توسط سی‌پک توسط دولت تسهیل شده و تجارت دوجانبه افغانستان و پاکستان به طور کلی نادیده گرفته شده است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل