جدیرترین اخبار :
  • ثمردهی فعالیت‌های 10 ماهه‌ی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در هفته دولت
  • مشارکت سازمان منطقه آزاد چابهار در برگزاری و اجرای طرح غربالگری دانش آموزان بدو دبستان
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
رایزنی با هندی‌ها برای تکمیل تعهدات در بندر چابهار

پیشنهاد ایران برای استقرار دفتر تجاری بخش خصوصی هند در چابهار

اقتصادی | تاریخ خبر : 1/04/08 | تعداد بازید :259
مسئول اداره منطقه آزاد چابهار گفت: در سفر به هند درباره تکمیل و تجهیز بندر چابهار مذاکره خوبی انجام شد و همچنین پیشنهاد ایران برای ایجاد دفتر تجاری بخش خصوصی هند در چابهار مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از تسنیم، نصرالله ابراهیمی اظهار داشت: در سفری که با یک هیئت تجاری و اقتصادی به ریاست معاون اقتصادی وزارت خارجه به هند داشتیم، مذاکرات فشرده و خوبی برای حل مسائل فی‌مابین و به ویژه تکمیل تعهدات هندی‌ها در بندر چابهار که توسط شرکت هندی "IPGL" وابسته به وزارت کشتیرانی هند دنبال می‌شود انجام شد.

مسئول اداره منطقه آزاد چابهار افزود: هند متعهد شده در مجموع 85 میلیون دلار ذیل توافقنامه دالان تجاری ایران، هند و افغانستان موسوم به "توافقنامه چابهار" برای تجهیز بندر چابهار به تجهیزات تخلیه و بارگیری صرف کند که تاکنون تنها 28 درصد این تعهد عملیاتی شده و با مذاکرات خوبی که با هندی‌ها داشتیم انتظار داریم روند تکمیل سرمایه‌‌گذاری هند در چابهار با توجه به معافیت تحریمی که این بندر برای سرمایه‌گذاری هند دارد، نهایی شود.

وی ادامه داد: همچنین در این سفر پیشنهاد منطقه آزاد چابهار مبنی بر راه‌اندازی و ایجاد دفتر تجاری بخش خصوصی هند مورد استقبال طرف هندی قرار گرفت و مقرر شد با هماهنگی وزارت امور خارجه و منطقه آزاد چابهار این دفتر آغاز به کار کند.

ابراهیمی گفت: در این سفر مقرر شد بخش زیادی از ترانزیت و واردات کالای هند به ایران و یا از طریق ایران از بندر چابهار صورت پذیرد که با توجه به خط منظم کشتیرانی فعلی که از بنادر هند به چابهار درحال حاضر برقرار است، اجرایی شدن این کار سریع‌تر و سهل الوصول‌تر است.

سران هند و ایران و افغانستان در خردادماه 95 توافقنامه ایجاد دالان تجاری مشترک موسوم به توافقنامه چابهار را امضا کردند. این توافقنامه در مجالس هر سه کشور تصویب و جنبه قانونی پیدا کرده است. دولت طالبان هم اعلام کرده به تمامی بندهای این توافقنامه پایبند است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل