جدیرترین اخبار :
  • بازدید بیش از ۲ هزار تاجر خارجی از نمایشگاه اکسپوی ایران
  • خرد جمعی در منطقه آزاد چابهار، بحران سیل را به تجربه ماندگار تبدیل کرد
  • همکاری نیروی هوایی ارتش برای راه‌اندازی فرودگاه کنارک
  • انتصاب در منطقه آزاد چابهار
  • برندسازی کالای ایرانی در اکسپو 2024
امیر مقدم در مراسم افتتاحیه ۳ طرح سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار مطرح کرد؛

وحدت رويه براى اجراى ماده ٦٥ احكام دائمى كشور يك ضرورت است/ افزايش اشتغالزايى در منطقه آزاد چابهار با بهره برداری از طرح های سرمايه گذاری

اقتصادی | تاریخ خبر : 2/11/18 | تعداد بازید :254
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در جلسه‌ای که به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، بر حمایت از سرمایه‌گذاران براساس شعار «مناطق آزاد، بهشت سرمایه‌گذاری است» تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد چابهار، با دستور رئیس جمهور و همزمان با دهه مبارک فجر، در جلسه ویدئوکنفرانسی با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، ۳ طرح سرمایه‌گذاری به ارزش ۳۲۲میلیارد تومان با زمینه اشتغالزایی برای ۱۶۴ نفر در منطقه آزاد چابهار افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

در این نشست مدیرعامل منطقه آزاد چابهار طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جلسه، دستاوردها را ثمره وجود قانون مترقی مناطق آزاد دانست و اظهار داشت: بر این اساس مشوق ها و هر آنچه که برای رشد و توسعه یافتگی و ایجاد یک شکوه اقتصادی در کشور نیاز است را می‌توانیم مطابق داشته‌های خودمان استفاده کنیم، هرچند در طی زمان محدودیت‌های انقباضی به آن‌ها وارد شده باشد. 

وی افزود: صرف نظر از این دیدگاه، انتقادی در نوع تعاملات مدیریتی و حکمرانی در مناطق آزاد داریم. امروزه ما برای مذاکرات خودمان با دوگانه‌های مدیریتی روبه‌رو هستیم. از یک طرف در منظر بین‌المللی برای رسیدن به اهداف‌مان برنامه‌ریزی‌هایی قائده‌مند را به انجام می‌رسانیم و طرح‌هایی را در این مسیر تبیین می‌کنیم، اما در روز مذاکره ممکن‌ است نهادهای همسو، ولی با برنامه های مختلف در میز مذاکره حتی در مدیریت مذاکره منافعی را دنبال بکنند که رشد مذاکره و دسترسی به تحقق مذاکره را شاید دچار تاخیر بکند. 

امیر مقدم با تاکید بر اینکه مناطق آزاد خود را متولی و حامی سرمایه گذاران می‌دانند، تصریح کرد: با اینکه شعارمان بهشت سرمایه‌گذاری است، اما در این حوزه با مشکلاتی از طرف مرجع تصمیم‌گیری روبه‌رو هستیم. در این زمینه، سرمایه گذار با اتکا به قوانین سرمایه‌گذاری به ما مراجعه می کند، مشوق ها، مجوزها و تخفیفات را از ما به درستی مطالبه می‌کند، اما مرجع تصمیم‌گیری و اعمال آن ضوابط که هنوز هم براساس قانون در اختیار ما باید باشد اما در اصل در اختیار مدیران مناطق آزاد نیست. 

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، دوگانه‌های مدیریتی را دلیل بر اختلال و تاخیر در قدرت تصمیم‌گیری عنوان کرد و افزود: تلاقی میان دستگاه‌های اجرایی و حوزه‌های تصمیم‌گیر اعم از نهادها و سازمان‌ها و آنچه که امروزه به عنوان نهادهای تصمیم‌گیری در روی میز مذاکره وجود دارند، باعث می‌شود آن اقتدار مدیرعامل منطقه را به لحاظ وحدت رویه دچار مشکل بکند. 

امیر مقدم در پایان تاکید کرد: ما معتقدیم که باید در چارچوب تعامل و قالب هماهنگی در سطح راهبردی و استراتژیک، هماهنگی خودمان را با مدیران استانی و ملی داشته باشیم. اما وحدت‌رویه فرماندهی موضوع اقتصادی که در ذیل ماده ۶۵ قانون دائمی احکام به صراحت مطرح شده و جناب عالی هم دستور فرمودید هنوز به صورت ناقص هم اجرا نشده است. 

لازم به ذکر است؛ دکتر سید ابراهیم رئیسی در نشستی با مدیران مناطق آزاد و ویژه کشور در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی از طرح‌های مختلف تولیدی، صنعتی، کشاورزی، گردشگری و عمرانی در مناطق آزاد چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو به ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان بهره‌برداری کرد.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل