جدیرترین اخبار :
  • ورود لوازم خانگی کره ای به کلیه مناطق آزاد ممنوع است
  • بزرگراه چابهار کنارک طی چهار قطعه در حال احداث است
  • برگزاری دوره های آموزشی در مدرسه عالی و صنایع خلاق مکران منطقه آزاد چابهار
  • گام‌های هند برای عملیاتی شدن بندر چابهار
  • برگزاری دوره های آموزشی کارگاههای کوچک ، تحولات بزرگ در چابهار
مقام اقتصادی هند:

تحریم های آمریکا بر چابهار تاثیر ندارد

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/05/03 | تعداد بازید :1546
یک مقام وزارت بازرگانی هند با تاکید بر اهمیت بندر چابهار ایران در ارتقا اقتصاد منطقه اعلام کرد: تصمیمات سیاسی برخی کشورها تاثیری بر فعالیت های بازرگانان هندی از طریق این بندر راهبردی نخواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار «وینای شرما» رییس شورای توسعه صادرات در وزارت تجارت و اقتصاد هند روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: تهدید های آمریکا علیه ایران مبنی احیای دور جدید تحریم ها حتی علیه کشورهایی که با ایران مراودات بازرگانی و اقتصادی دارند، تجارت و همچنین بخش خدمات و کالای ایران را در بر می گیرد در حالیکه چابهار یک نقطه ارتباطات برای 'حمل و نقل' است.
وی گفت: هیچ تحریمی علیه بخش حمل و نقل به مقصد مناطق آسیای مرکزی از سوی آمریکا متصور نیست بنابراین پروژه چابهار از این تهدیدات متاثر نخواهد شد.
این مقام هندی در خصوص تصمیم آینده هند برای ادامه سرمایه گذاری در بندر چابهار برغم فشارهای آمریکا گفت: هند از همه فرصت های موجود برای حفظ منافع خود استفاده خواهد کرد.
رئیس شورای صادرات وزارت بازرگانی هند در خصوص چشم انداز همکاری های ایران و هند نیز گفت: در گذشته هند و ایران دارای روابط بسیار خوبی بوده اند و در آینده نیز دو کشور روابط خود را حفظ خواهند کرد.
وی تصریح کرد: محاسبات سیاسی در جهان دائما در حال تغییر هستند و همیشگی نیستند ، بنابراین به عنوان نماینده تجار هندی اعلام می کنم که هر جا فرصت های خوبی برای کشور ما جهت توسعه فعالیت های اقتصادی و تجاری وجود داشته باشد ما از آنها استفاده خواهیم کرد.
شرما در ادامه سخنان خود در توضیح اهمیت راهبردی بندر اقیانوسی ایران برای کشورش تاکید کرد که چابهار زمان و هزینه تجارت برای بازرگانان هندی و همچنین سایر تجار کشور های منطقه را کاهش می دهد.
این مقام هندی در ادامه مصاحبه با خبرنگار ایرنا در خصوص اهمیت منطقه ای بندر چابهار گفت: با عملیاتی شدن بندر چابهار در مدت زمان کوتاه، دسترسی به آسیای مرکزی برای صادرکنندگان و وارد کنندگان هندی و همچنین کشورهایی مانند افغانستان و حتی ایران و دیگر کشورهای خلیج فارس به راحتی و با هزینه و زمان کمتر امکان پذیر خواهد شد بنابراین تجار هندی قادر خواهند بود از تمام ظرفیت های بندر چابهار استفاده کنند و به مناطقی که پیش از این دسترسی به آنها مشکل بوده است، نفوذ کنند.
وی خاطرنشان کرد: من با مقامات کشور های آسیای میانه از جمله سفیر آذربایجان در هند و مسوولان تجاری ترکمنستان و تاجیکستان دیدار کرده ام. در ماه سپتامبر (شهریور) هم برنامه ای در دهلی نو برگزار خواهد شد که تمام کشور های آسیای مرکزی و همچنین ایران در آن شرکت خواهند کرد تا به اعضای خود در خصوص فرصت هایی که در مسیر جدید چابهار ایجاد شده است ،آگاهی دهند.
مقام هندی تاکید کرد که در طول این همایش نیز هند از ایران تقاضای حمایت کرده و سعی خواهد نمود تا به تجار خود در خصوص فرصت های بندر چابهار آموزش دهد.
شرما تصریح کرد: من معتقدم ما باید از مسیرها، بازارها و فرصت های جدید که چابهار آنها را ارائه می دهد استفاده کرد چون این بندر تغییر دهنده معادلات در منطقه است.
این مقام هندی در پایان در خصوص تجربه سفر خود به ایران نیز اشاره کرده و گفت: من از سفر خود به ایران لذت بردم. من بسیار علاقه مند به همکاری و شرکت در رشد همکاری های ایران و هند هستم. هر دو کشور دارای روابط صلح آمیز و دوستانه ای هستند و مردم هند و ایران دارای روابط خوبی با یکدیگر هستند.
اولین فاز توسعه بندر چابهار با کمک هند در آذرماه سال گذشته توسط حسن روحانی رییس جمهوری ایران با حضور نمایندگانی از هند و سایر کشور های منطقه به بهره برداری رسید.
'نیتین گادکاری' وزیر حمل و نقل جاده ای و راه آهن هند اخیرا ابراز امیدواری کرد برغم فشارهای آمریکا دولت دهلی نو بتواند تا سال 2019 بندر چابهار را عملیاتی کند.
وی گفت افتتاح رسمی و عملیاتی شدن این بندر دسترسی به کشورهای مشترک المنافع آسیای مرکزی را تسهیل خواهد کرد.
وی ادامه داد: چابهار بهترین، نزدیکترین و کم هزینه ترین مسیر دسترسی کشورهای حاشیه اقیانوس هند به بازارهای جهانی است و می تواند موجب توسعه کشورهای همجوار شود.
این در حالیست که خط مستقیم کشتیرانی دریایی از کاندلای هند به چابهار سبب رشد تخلیه و بارگیری در بندر چابهار شده است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
این بندر موقعیت مناسبی برای استقرار انواع صنایع سبک و سنگین دارد و بهترین مکان برای ترانزیت کالا و گردشگری است.
نارندرا مودی' نخست وزیر هند نیز چندی پیش هنگام شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای تاکید کرد که کشورش در توسعه طرح های منطقه ای از جمله بندر چابهار همکاری جدی خواهد داشت.
لازم به ذکر است که هند برای توسعه بندر چابهار ایران متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری شده است. از طرف دیگر ایران و افغانستان در حال تایید ایجاد یک کریدور حمل و نقل بین المللی از طریق این بندر هستند و چند محموله گندم هند از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال شده است.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل