جدیرترین اخبار :
  • پیام مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار به مناسبت گراميداشت روز خبرنگار
  • نبض اقتصاد ۵ تریلیون دلاری هند در چابهار می‌زند
  • بندر چابهار، اهرمی برای ایجاد یک انقلاب تجاری در منطقه
  • هند: چابهار مسیری امن، ارزان و سریع برای دسترسی به آسیای میانه است
  • نشریه دیپلمات: بندر راهبردی چابهار ایران به انقلاب تجاری در منطقه منجر می‌شود

حمایت منطقه آزاد چابهار از نابغه ریاضی بلوچ در مسابقات جهانی

گردشگری | تاریخ خبر : 97/06/26 | تعداد بازید :5377

مدتی پیش ویدئوهایی در شبکه‌های مجازی دست به دست شد که تعجب و تحسین بیننده‌ها را به همراه داشت؛ فیلم‌هایی از مسابقات محاسبات ذهنی ریاضی یا چرتکه ذهنی. نبوغ برخی از شرکت‌کننده‌ها در انجام ذهنی محاسبات پیچیده، هر بیننده‌ای را انگشت به دهان می‌گذاشت. یسرا سلیمانی دختر ۱۲ساله اهل سیستان و بلوچستان، یکی از همین نابغه‌ها و در بسیاری از مسابقات سرآمد همه آنهاست. یسرا علاوه بر سه قهرمانی کشوری در مسابقات محاسبات ذهنی، دو قهرمانی جهان را هم به دست آورده. او دومین قهرمانی‌اش را سال گذشته در مالزی جشن گرفت و با دست پر به کشور برگشت.

اینک یسرا ۳ قهرمانی محاسبات ذهنی در کشور و ۲ قهرمانی جهانی مسابقات محاسبات ذهنی (چرتکه) را در کارنامه خود دارد.

به هر حال خانم سلیمانی در مسابقات جهانی برای ما افتخارآفرینی کرده و آماده است به مصاف حریفان جهانی برود اما پیچیدگی‌های جدیدی که در شرایط اقتصادی کشور به وجود آمده، باعث شده خانواده یسرا که همیشه حامی او بوده اند برای اعزامش به مسابقات جهانی مالزی با مشکلاتی مواجه شوند. مشکلاتی که البته حالا راه حل‌هایی برایش پیدا شده است. مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در دیدار با این دختر نابغه بلوچ قول حمایت از او را داد تا او و خانواده اش با عزمی راسخ و دلی‌گرم راهی مسابقات شوند و اینبار هم با دست پر به کشور برگردند.

عبدالرحیم کردی در صفحه اینستاگرامش این دیدار را چنین توضیح داده است: «یسرا سلیمانی 12 سال سن دارد و دو بار پی در پی قهرمان مسابقات محاسبات ذهنی ریاضی (چرتکه) شده است و امسال از انگیزه کم برای شرکت در مسابقات محاسبات ذهنی آذر ماهش می گوید. استعداد و نبوغ این شیر دختر بلوچ ستودنی است و همیت و اراده پدر و مادرش. اما یک گفت و گوی جذاب و رفع برخی نگرانی هایش او را برای مقام اول جهانی برای سومین سال مصمم می کند.»


حالا باید منتظر باشیم که خبرهایی از موفقیت‌های این دخترک بلوچ در مسابقات جهانی را بشنویم، موفقیت‌هایی که تسلط متولیان سازمان منطقه آزاد چابهار به مسئولیت‌ اجتماعی شان‌، زمینه‌ساز آن خواهد بود.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل