جدیرترین اخبار :
  • مناطق آزاد، پیشران‌های جهش اقتصادی در کشور
  • سفر معاون اقتصادی رئیس‌جمهور به چابهار
  • امواج اقیانوسی بر پیکر سواحل طلایی مکران
  • چابهار، قطب موج‌سواری ایران/ توریسم ورزشی و توسعه اقتصاد در دل آب احیا می‌شود
  • مرز میلک و میرجاوه مکمل منطقه آزاد چابهار هستند
دژپسند:

مناطق آزاد را باید آزاد گذاشت

اقتصادی | تاریخ خبر : 97/10/18 | تعداد بازید :341
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: مناطق آزاد را باید آزاد گذاشت تا فراتر از موقعیت سرزمین اصلی امکان مبادلات تجاری و اقتصادی در محدوده آن فراهم شود.

به گزارش رورابطه عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از پایگاه خبری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «فرهاد دژپسند» در نشستی با حضور «مرتضی بانک» مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد و معاونین دبیرخانه شورایعالی افزود: باید فقدان نگاه مثبت به مناطق آزاد در کشور آسیب شناسی شود تا مشکلات موجود را ریشه یابی و آنها را مرتفع کنیم.
در این نشست مشاور رییس جمهوری گزارشی از عملکرد مناطق آزاد در دولت یازدهم ارایه کرد و گفت: در سال 1392 صادرات از ١٩٢ میلیون دلار به یک میلیارد و 50 میلیون دلار در سال 1396 رسید و تلاش می کنیم با همه موانع و مشکلات پیش آمده در فضای اقتصادی کشور این روند مثبت همچنان ادامه یابد.
مرتضی بانک افزود: در مناطق آزاد بیش از 285 هزار شغل جدید ایجاد شده که نتیجه حضور 1600 واحد تولیدی خدماتی در این مناطق است ضمن آنکه برنامه های مختلفی برای حمایت از تولید و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کارهای نوین در مناطق در دست اقدام است.
وی ادامه داد: مناطق آزاد بدون بهره مندی از بودجه دولتی در مدت پنج سال 10 هزار میلیارد درآمد داشته که نیمی از آن صرف پروژه های عمرانی و تکمیل زیرساخت های مناطق شده است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: منطقه آزاد بدون اجرای کامل قانون آن واقعی نیست و در حد یک عنوان باقی می ماند و متاسفانه دستگاه ها نهادها در امور مناطق دخالت می کنند. 
ایران هفت منطقه آزاد تجاری - صنعتی شامل کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو و 64 منطقه ویژه اقتصادی دارد. 
شهریورماه امسال، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ایجاد هشت منطقه آزاد و 98 منطقه ویژه اقتصادی جدید رای مثبت دادند که هنوز نهایی نشده است. 

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل