جدیرترین اخبار :
  • سرپرست مدیریت صنایع سازمان منصوب شد
  • آغاز سرمایه‌گذاری افغانستان در ایران از چابهار کلید خورد
  • مدیر بازرسی، نظارت و پاسخگویی به شکایات منصوب شد
  • کریدور شرق کشور، شاهرگ حیاتی توسعه سرمایه‌گذاری از سرخس تا چابهار
  • منطقه آزاد چابهار آمادگی دارد پایلوت حوزه اقتصادی اصفهان باشد
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در نشست مشترک با وزیر صنعت و تجارت افغانستان:

چابهار نقطه اتصال تجارت کشورهای آسیای میانه و مرکزی

اقتصادی | تاریخ خبر : 1/12/24 | تعداد بازید :677
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در نشست مشترک با وزیر صنعت و تجارت افغانستان از طراحی و‌ تدوین بسته‌های سرمایه‌گذاری با ارزش ۸ میلیارد دلار در ۱۰ حوزه مختلف برای میزبانی از فعالان اقتصادی داخلی و خارجی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد چابهار، امیر مقدم صبح امروز ۲۴ اسفندماه ۱۴۰۱ در نشست با وزیر صنعت و تجارت افغانستان ضمن برشمردن مزایای این منطقه آزاد اظهار داشت: بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی ۲۰ ساله، امکان اقامت و اشتغال قانونی، اجاره بلند مدت و مالکیت زمین در صورت ثبت شرکت، بخشی از تسهیلات این منطقه برای کمک به رونق کسب‌وکار است.

وی از طراحی بسته‌های سرمایه‌گذاری با ارزش ۸ میلیارد دلار در ۱۰ حوزه مختلف در منطقه آزاد چابهار خبر داد و افزود: حدود ۵.۶ میلیارد دلار از این بسته‌ها در حوزه صنایع سنگین از جمله پتروشیمی و فولاد، هم اکنون در حال اجرا است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: در حوزه صنایع متوسط و گردشگری نیز زیرساخت‌ها در حال تکمیل است.

به گفته وی، چابهار با داشتن بندری با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۴ میلیون تن و ظرفیت اسمی ۸.۵ میلیون تن، امکان پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس پیما را فراهم آورده است.

 

ظرفیت ترانزیتی بین‌المللی چابهار

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در ادامه با اشاره به جایگاه ژئوپلتیک بندر چابهار بیان داشت: با استفاده از این پتانسیل خدادادی و براساس اصل همجواری برای توسعه منافع بین دو کشور ایران و افغانستان، بندر چابهار می‌تواند به پایگاهی برای تبادلات ترانزیتی در کریدور تجاری شمال به جنوب تبدیل شده و نقطه اتصالی برای تجارت آسیای میانه و مرکزی باشد.

وی تامین امنیت سرمایه‌گذاران با تکیه بر قوانین و ضوابط تحت پوشش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را یکی از نقاط قوت برای حضور فعالان اقتصادی در چابهار دانست و گفت: باعث افتخار است که ما هم اکنون میزبان حدود یک هزار تبعه افغان در چابهار هستیم که در قالب ۱۹۲ شرکت تجاری و یا با هدف تحصیل در دانشگاه، در این منطقه حضور دارند.

مقدم همچنین برای مشارکت در حوزه دپو و صادرات مجدد محصولات معدنی و کشاورزی افغانستان اعلام آمادگی کرد و خاطر نشان ساخت: ما ازحضور فعالان اقتصادی با رویکرد تولید محور استقبال می‌کنیم و در تلاش برای راه اندازی پروازهای کابل- چابهار- دبی و بلعکس هستیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در پایان ضمن تاکید بر لزوم تأسیس شعب بانکی برای گسترش روابط مالی بین دو کشور گفت: در حوزه خدمات ترانزیتی و لجستیکی، سردخانه محصولات کشاورزی و توسعه تجارت ریلی بین دو کشور نیز، ظرفیت‌های ارزنده‌ای در این منطقه موجود است.

گفتنی است، در این نشست محمد کرمی استاندار سیستان و بلوچستان، اعضاء هیأت مدیره و معاونین منطقه آزاد چابهار، معاونین استانداری و فرمانداری، تعدادی از مدیران شهر چابهار و نمایندگان شرکت‌های فعال افغان در منطقه نیز حضور داشتند.

 

گزارش تصویری نشست مشترک وزیر صنعت و تجارت افغانستان با مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و فعالین اقتصادی و تجاری افغان در منطقه آزاد چابهار

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل