جدیرترین اخبار :
  • حضور منطقه آزاد چابهار در رویداد نمایشگاهی اوراسیا
  • اختصاص ۶۰ میلیارد ریال اعتبار جهت ساخت مدرسه استثنایی در شهر چابهار
  • انتصاب در منطقه آزاد چابهار
  • بهره برداری از ۵۰ پروژه اقتصادی در مناطق آزاد تا پایان سال
  • اضافه شدن گمرک چابهار به گمرکات تخصصی ترخیص خودرو سواری

جاذبه‌های منحصربه‌فرد سواحل مکران چشم‌انتظار گردشگران نوروزی

اخبار سازمان | تاریخ خبر : 96/12/07 | تعداد بازید :3077
بنادر چابهار و کنارک با ۲۰۰ جاذبه منحصربه‌فرد طبیعی، تاریخی و جانوری این‌ روزها و در بهترین شرایط آب و هوایی آماده میزبانی از مسافران نوروزی هستند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار به نقل از مهر سواحل مکران علاوه‌بر اهمیت تجارتی و اقتصادی یکی از بکرترین و دست‌نخورده‌ترین مناطق کشور برای گردشگران و طبیعت گردان است و محدوده «کنارک» تا «گواتر» نیز با ۲۰۰ جاذبه بکر و کم‌نظیر طبیعی، تاریخی و جانوری گل‌سرسبد جاذبه‌های سواحل مکران است.

زمانی که برف و بوران آب‌وهوای قالب در اکثر مناطق کشور است اینجا در چابهار هوایی بهاری و دل‌پذیر حکم‌فرماست؛ در چابهار به دلیل محسوس نبودن فصول پاییز و زمستان، فصول چهارگانه به فصل بهار شبیه هستند و اینجا را به چهار بهار ایران مبدل ساخته است.

جاذبه‌های بکر تاریخی، طبیعی و جانوری سواحل مکران بی‌نظیر و کم‌نظیر هستند و بسیاری از آن‌ها در جهان نظیر ندارند؛ اگر در امتداد آب‌های عمان از غرب به شرق چابهار حرکت کنید در غرب با ساحل زیبای «درک» زرآباد، باغستان‌های میوه‌های گرمسیری، پدیده گل‌افشان؛ در چابهار با ساحل و روستای تاریخی «تیس» و غارهای سه‌گانه «بان میسیتی» آن، موج‌های خروشان دریا بزرگ و همچنین در شرق چابهار با کوه‌های مینیاتوری یا مریخی، سواحل ماسه‌ای، تالاب صورتی و در انتها با خلیج زیبای «گواتر» و دلفین‌ها و گاندوهای دیدنی آن دیدار می‌کنید حال‌آنکه این‌ها تنها بخشی از ۲۰۰ جاذبه گردشگری چابهار و کنارک و در معنای واقعی سواحل زیبای مکران هستند که یک پکیج کامل سفر را برای گردشگران به ارمغان می‌آورند.

 

گل‌فشان پدیده ای عجیب و شگفت‌انگیز

یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز گردشگری سواحل مکران پدیده ژئوتوریستی و شگفت‌انگیز گل‌فشان است.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چابهار و کنارک می‌گوید: بر اساس بررسی کارشناسان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در محدوده چابهار و کنارک حدوداً ۶ پدیده گل‌فشان وجود دارد که مهم‌ترین آن در حدود ۹۰ کیلومتری غرب بندر کنارک و در دشت «کهیر» نرسیده به روستا و بندر صیادی «تنگ» و ۳۰ کیلومتری روستای کهیر قرار دارد.

وی با بیان‌اینکه حباب‌های گل‌آلودی که در منطقه گل‌فشان چابهار به بیرون پرتاب می‌شود یکی از معدود پدیده‌های توریستی در جهان است؛ می‌گوید: گل‌فشان یا به زبان محلی ناف دریا یا «بولوبولو» در منطقه کنارک که مهم‌ترین گل‌فشان است سه تپه دارد که تنها یکی از آن‌ها فعال است؛ ارتفاع این پدیده توریستی بالغ‌بر ۲۰ متر بوده و قطر دهانه آن به ۱۲ متر می‌رسد، قطر حباب‌های گل ۳۰ ‌سانتی‌متر است و هر بار ۳ تا ۵ لیتر حباب به بیرون پرتاب می‌شود.

عبدالحمید بلوچ زاده می‌افزاید: گل‌هایی که از دل زمین به‌صورت حباب در منطقه گل‌فشان خارج می‌شوند بسیار غلیظ‌تر از مناطق دیگر است وعلاوه‌بر خواص درمانی، بهبود بیماری پوستی، انقباض عروق، دردهای مفصلی، درمان درد کمر و تنگی عضلانی در صنایع سفال و آجرپزی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح می‌کند: در یک رویداد بسیار نادر در ۲۵ اسفند سال ۱۳۹۴ شاهد فعالیت ناگهانی این پدیده بودیم که در نوع خود بی‌نظیر بود، بطوریکه پرتاب گل تا ارتفاع ۱۲ متر همراه باغرش مهیب، جاری شدن گل مانند چشمه گرم، داغ بودن گل همراه با بوی خاک و بخار و افزایش ارتفاع کوه به میزان ۵ متر از مهم‌ترین رویدادهایی محسوب می‌شوند که باعث شگفتی مردم و مسافرین و بازدیدکنندگان شد.

 

سواحل مکران زیستگاه‌ گونه‌های کمیاب و زیبای حیات‌وحش

سواحل مَکُّران زیستگاه گونه‌های مهم حیات‌وحش نظیر پستانداران، آبزیان، خزندگان، دوزیستان، نرم‌تنان و پرندگان است که حیات‌وحش این منطقه را علاوه بر زیبایی‌های خدادادی طبیعی، دیدنی‌تر کرده است.

خرس سیاه، پلنگ، سنجاب راه‌راه بلوچی و هوبره از دیگر جاذبه‌ها و دیدنی‌های کمیاب جنوب سیستان و بلوچستان است؛ از پستانداران دریایی شاخص منطقه می‌توان به نهنگ گوژپشت، گاو دریایی، دلفین معمولی، نهنگ آبی، نهنگ براید، نهنگ خاکستری، دلفین گوژپشت، دلفین بینی بطری، نهنگ دندان کلفت و «پورپویز پوزه پهن» اشاره کرد.

از انواع خزندگان این سواحل نیز می‌توان به پنج گونه لاک‌پشت دریایی شامل لاک‌پشت‌های سرخ، سبز، پشت عقابی، پشت زیتونی ریدلی و پشت چرمی و ۹ گونه مار دریایی شامل مار دریایی نوک‌دار، حلقه‌دار، سر کوچک، خلیج‌فارس، آراسته، زرد، کوتاه، شکم زرد و افعی شکل اشاره کرد.

با آغاز فصل سرما در مناطق سردسیر جهان انواع پرندگان برای زمستان گذرانی به سواحل زیبای مکران کوچ می‌کنند که جذابیت خاصی دارد و حضور پرندگان آبزی و کنار آبزی در طول نوار ساحلی بنادر چابهار و کنارک به همراه سایر جاذبه‌های زیست‌محیطی جلوه ویژه‌ای به طبیعت این منطقه داده است.

طبق آمار بیش از ۲۰۰ گونه پرنده بومی، مهاجر آبزی، کنار آبزی و شکاری که به‌صورت دائمی، مهاجر عبوری یا فصلی در پاییز و زمستان در ناحیه ساحلی چابهار و کنارک مشاهده می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان می‌گوید: در سواحل دریای عمان و خلیج‌فارس ۹ راسته، ۳۲ خانواده و ۱۱۰ گونه پرنده از مجموعه پرندگان ایران به‌صورت ساکن و مهاجر شناسایی و از میان پرندگان کمیاب دنیا تاکنون «پلیکان پا خاکستری» و «گیلانشاه خالدار» به‌صورت مهاجر عبوری یا فصلی در فصول پاییز و زمستان در ناحیه ساحلی جنوب کشور مشاهده‌شده است اما به توجه به‌وفور مواد غذایی و صدالبته امنیت و آرامش انواع پرندگان سواحل مکران را پناهگاه خوبی برای زمستان گذرانی و زیست انتخاب می‌کنند.

نیره پورملایی می‌افزاید: در سواحل مکران انواع پرندگان از گونه‌های شاخص نظیر پلیکان خاکستری، فلامینگو، باکلان، انواع حواصیل و اگرت‌ها، کاکایی‌ها، آبجلبک ها، عقاب دریایی دم سفید، پرستوها، عقاب ‌شاهی، پرندگان شکاری همچون عقاب ماهیگیر و غیره مشغول به زمستان گذرانی هستند و بر اساس آمارها هرسال بیش از ۶۰ هزار قطعه پرنده به این سواحل مهاجرت کرده و هم‌اینک در ۲۲ سایت در حال زمستان گذرانی هستند.

«گاندو» یا تمساح پوزه کوتاه ایرانی یکی دیگر از گونه‌های کمیاب و شگفت‌انگیز سواحل مکران است؛ این خزنده که درواقع بزرگ‌ترین خزنده ایران است در محدوده شرق چابهار و در خلیج «گواتر» هم‌مرز با پاکستان زندگی می‌کند و برخلاف تصور گاندو جانوری خجالتی، محتاط و ترسو است و به‌محض اینکه با حضور مزاحم احساس خطر کند در آب فرو می‌رود.

به گفته مدیرکل محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گاندو با کمتر از ۳ هزار سر جمعیت در دنیا درخطر انقراض و نابودی است و هرچند زیستگاه اصلی این‌گونه جانوری کشورهای جنوب شرق آسیاست چیزی بالغ‌ بر ۴۰۰ سر تمساح نیز در ایران و در محدوده حفاظت‌شده خلیج «گواتر» شامل رودخانه‌های «سرباز»، «باهوکلات» و «کاجو» زندگی می‌کنند.

نیره پورملایی می‌افزاید: در محدوده حفاظت‌شده گاندو علاوه بر گاندو، دلفین، لاک‌پشت سبز و «سارگپه» نیز به چشم می‌خورد.

 

تالابی که رنگ آب در آن صورتی است

یکی از جاذبه‌های اعجاب‌انگیزی که در امتداد جاده ساحلی «چابهار- گواتر» به چشم می‌خورد تالاب «لیپار» است که در آنجا رنگ آب در ماه‌هایی از سال صورتی است و دلیل آن‌هم وفور مواد آلی و معدنی به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های «مونسون» است که موجب افزایش بیش‌ازحد پلانکتون‌های گیاهی می‌شود و همین فعل‌وانفعالات رنگ آب را تغییر می‌دهد.

این پدیده‌ منحصربه‌فرد در ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر دیده می‌شود و اگر گردشگران در فصل پرآبی به این تالاب بیایند پرندگانی همچون چنگر، فلامینگو، حواصیل، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی و خوتکا را نیز از نزدیک خواهند دید.

 

ارزان‌سازی سفر به چابهار در دستور کاراست

اما ازآنجایی‌که چابهار و کنارک یکی از دورترین مناطق نسبت به مرکز کشور است و سفر به آن و چابهار گردی در آن هزینه‌های زیادی را به مسافران متحمل می‌کند برنامه‌هایی در جهت ارزان‌سازی سفر به این نقطه بکر و دیدنی برای شناساندن بهتر آن در حال اجراست.

سرپرست فرمانداری ویژه چابهار می‌گوید: برنامه‌ی کوتاه‌مدت چابهار و منطقه آزاد آن برای رونق چابهار گردی ایجاد ایرلاین اختصاصی و احداث فضاها و هتل‌های بوم‌گردی است.

غلامرضا مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگارمهر، می افزاید: هرچند در سال جاری مجوز احداث ۵ هتل در چابهار صادرشده اما منتظر ساخت این هتل‌ها تا چند سال آینده نیستیم و راهکار کوتاه‌مدتی نیز برای فراهم‌کردن زیرساخت ها در این منطقه در دستور کارداریم.

به گفته معاون استاندار سیستان و بلوچستان تجهیز خانه کاشانه‌های مهمان و ایجاد فضاهای اقامتی بوم‌گردی یا هتل‌های کپری برای تأمین زیرساخت‌های اقامتی در کوتاه‌مدت در دستور کار سازمان منطقه آزاد چابهار است.

مجیدی بابیان اینکه زیرساخت‌های اقامتی کوتاه‌مدت منطقه آزاد تا عید نوروز آماده می‌شوند، تصریح می‌کند: در حال برنامه‌ریزی برای تجهیز ۵۰ کاشانه مهمان در روستای «تیس» هستیم و آماده‌ایم به روستاییان متقاضی آموزش‌های لازم را ارائه و در تجهیز خانه‌هایشان به فضایی متناسب کمک کنیم و این در حالی است که مجوز احداث اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز صادرشده و ساخت این هتل‌های کپری نیز که در حد یک هتل چهار ستاره هستند تنها دو ماه به طول می‌انجامد؛ ساخت آن‌ها نیز شروع‌شده و تا عید ان شاالله آماده می‌شوند.

مجیدی درعین‌حال تأکید می‌کند: اما مهم‌ترین پارامتر در گردشگری هزینه سفر است، ما باید ابتدا و قبل‌از هرگونه زیرساخت اقامتی یا تفریحی چابهار را با تسهیل‌گری‌هایی که در بعد هزینه سفر می‌کنیم در سبد مسافرت گردشگران بیاوریم، برای این مهم مجوز ایرلاین منطقه آزاد چابهار موسوم به «آساجت» صادر شده است.

وی اضافه می‌کند: برنامه ایجاد ایرلاین اختصاصی برنامه بلندمدتی در گردشگری محسوب نمی‌شود چراکه عید امسال این شرکت پرواز خواهد داشت اما نمی‌توانم فعلا از جزییات خرید هواپیماها اطلاعی بدهم چون هم‌اکنون ۴ مذاکره به‌صورت هم‌زمان برای خرید این هواپیماها را در پیش داریم اما این اطمینان را می‌دهم که حتماً برنامه‌پروازهای این شرکت عید امسال آغاز می شود.

سرپرست فرمانداری ویژه چابهار خاطرنشان می‌کند: این‌ها همه کمک می‌کند که گردشگری چابهار را رونق دهیم اما متناسب با فضای اقامتی و تسهیلگری قیمت سفر، ما باید تفریح را هم در این منطقه توسعه دهیم، تعدادی سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی تفریحات آبی و ساحلی در منطقه پیش‌قدم شده‌اند و دریک برنامه فشرده می‌خواهیم امکانات گردشگری و تفریحی منطقه را در نوروز امسال هرچند اندک افزایش دهیم.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان ادامه می‌دهد: برای جذاب کردن خرید هم در منطقه آزاد در حال برنامه‌ریزی برای فعال کردن دوباره کارت کالای همراه مسافر در محدوده منطقه هستیم و ان‌شاءالله تا عید این کارت فعال می‌شود؛ قاعدتاً به دلیل سهمیه‌ای که این کارت برای کالای معاف از گمرک ایجاد می‌کند گردشگران زیادی به چابهار جذب می شوند.

مجیدی گفت: همچنین با توجه به در پیش بودن نوروز ۹۷ و در راستای اقتصادی کردن قیمت‌های سفر به چابهار شورای گردشگری را در منطقه آزاد تشکیل دادیم؛ این شورا شامل جامعه بازاریان، اتاق اصناف، مراکز خرید، هتل‌ها، رستوران‌ها، آژانس‌های گردشگری و چارترکنندگان می‌شود.

سرپرست فرمانداری ویژه چابهار تأکید می‌کند: در این شورا مدلی تعریف می‌شود تا همه اصناف درگیر در گردشگری یک پکیج تخفیفی را به تورهای چابهارگردی ارائه دهند تا قیمت‌های گردشگری در چابهار اقتصادی و رقابت‌پذیر شود.

وی خاطرنشان می‌کند: با این روش سازمان منطقه آزاد چابهار مانند کیش و قشم مستقیماً پولی را به آژانس‌ها پرداخت نمی‌کند و این پکیج تخفیفی در طول سال توزیع نرمالی از سفرها به چابهار ایجاد خواهد کرد تا دیگر شاهد افزایش قیمت‌ها در فصل پیک ورود گردشگر نباشیم.

در مجموع به نظر می رسد با برنامه‌هایی که نوروز امسال در چابهار و کنارک درحال اجراست مسافران نوروزی اگر اینجا را مقصد سفر خود قرار دهند می‌توانند هم‌زمان، درحالی‌که از شرکت در مسابقات رالی و شتر دوانی کوه‌های مریخی و دیدن بیابان‌های مریخی چابهار و تنگ کنارک لذت می‌برند، در آب‌های دریای عمان به ماهیگیری، غواصی و اسکی روی آب مشغول شوند.

آرشیو اخبار

سامانه پیامکی و ایمیل